Na czym polega dezynfekcja?

Na czym polega dezynfekcja?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Z artykułu dowiesz się, na czym polega dezynfekcja, jakie metody wyróżniamy i gdzie powinna być stosowana. 

Czym jest dezynfekcja? 

Dezynfekcja, inaczej odkażanie, polega na usuwaniu przy pomocy odpowiedniego preparatu dezynfekującego większość drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty znajdujące się na skórze, w pomieszczeniach i na różnych powierzchniach. Do dezynfekcji stosuje się metody fizyczne, chemiczne oraz termiczno-chemiczne. Wybór metody i wynik dezynfekcji zależy m.in. od stężenia środka dezynfekującego, gatunku i liczby drobnoustrojów, a także warunków środowiska.

Dezynfekcja przed zabiegami 

Dezynfekcja pozwala zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo i ochronę przed ustrojami. Odkażanie jest koniecznością m.in. w przestrzeniach zabiegowych, różnego rodzaju placówkach medycznych i opieki długoterminowej, zakładach kosmetycznych, fryzjerskich, gabinetach stomatologicznych i podologicznych czy salonach tatuażu. Należy dezynfekować wszystkie powierzchnie zanieczyszczone materiałem organicznym, tj. przez krew i inne wydzieliny. Zanieczyszczone powierzchnie są siedliskiem drobnoustrojów, które mogą łatwo przenosić się na narzędzia czy skórę pacjenta. Wszystkie zabiegi kosmetyczne czy medyczne powinny być wykonywane w sterylnych warunkach, zwłaszcza, jeśli ma dojść do przecięcia czy nakłucia skóry. Dezynfekcję skóry i powierzchni przy pomocy preparatów o szerokim spektrum biobójczym wykonuje się zawsze przed zabiegiem ze względów profilaktycznych. Osoba wykonująca zabieg powinna zastosować płyn do dezynfekcji rąk przed i po założeniu rękawiczek medycznych, po kontakcie z zanieczyszczonymi przyrządami lub innym sprzętem, a także przed i po wizycie u osoby chorej. Ogromne znaczenie dla utrzymania wysokiego stopnia higieny ma również sterylizacja narzędzi kosmetycznych i medycznych. Tylko w pełni jałowe przyrządy, a więc pozbawione niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia mikroorganizmów i wirusów, zapewniają bezpieczeństwo zabiegu. Należy pamiętać o tym, że przepisy przepisy regulujące działalność gabinetów kosmetycznych i medycznych nakładają obowiązek stosowania profesjonalnego sterylizatora. Autoklaw wysokiej jakości to gwarancja perfekcyjnego wyjaławiania, czyli zniszczenia wszystkich form niebezpiecznych mikroorganizmów, jakie mogą znajdować się na sprzęcie i narzędziach. Szeroki wybór sterylizatorów znajdziesz na stronie: https://activeshop.com.pl/dezynfekcja-i-sterylizacja/autoklawy.html

Dezynfekcja w życiu codziennym

Regularne dbanie o czystość użytkowanej przestrzeni, poddawanie dezynfekcji urządzeń i przedmiotów używanych w celach higienicznych, m.in. wyposażenia łazienki, a także dezynfekowanie pomieszczenia po chorobie pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych komplikacji zdrowotnych czy wtórnego zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi. W sklepie internetowym https://activeshop.com.pl/ znajdziesz profesjonalny żel do dezynfekcji dłoni i stóp, spray do dezynfekcji wszystkich pomieszczeń czy chusteczki przeznaczone do odkażania delikatnych powierzchni.

Zdjęcie główne: pexels.com/Matilda Wormwood

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zioła wspomagające leczenie niepłodności
Zioła wspomagające leczenie niepłodności
Ten artykuł ma na celu przybliżenie roli, jaką mogą odegrać zioła w leczeniu niepłodności, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Buty na co dzień i na wielkie wyjścia – 3 modele, które powinnaś mieć
Buty na co dzień i na wielkie wyjścia – 3 modele, które powinnaś mieć
Nie masz odpowiednich butów do klasycznej stylizacji na co dzień lub szukasz odpowiedniego obuwia na dużą imprezę? Zobacz, modele butów, które sprawdzą się na każdą okazję.
Jak zapobiegać zmarszczkom i utrzymać młodość skóry?
Jak zapobiegać zmarszczkom i utrzymać młodość skóry?
Zmarszczki to jedna z najbardziej niechcianych oznak starzenia się skóry. Choć nie da się ich zupełnie uniknąć, istnieją sposoby, które pomogą nam opóźnić ich pojawienie się oraz zniwelować ich widoczność. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów, które pomogą nam zachować młodą i zdrową skórę.
Ostatnie wpisy