Na czym polega dezynfekcja?

Na czym polega dezynfekcja?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Z artykułu dowiesz się, na czym polega dezynfekcja, jakie metody wyróżniamy i gdzie powinna być stosowana. 

Czym jest dezynfekcja? 

Dezynfekcja, inaczej odkażanie, polega na usuwaniu przy pomocy odpowiedniego preparatu dezynfekującego większość drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty znajdujące się na skórze, w pomieszczeniach i na różnych powierzchniach. Do dezynfekcji stosuje się metody fizyczne, chemiczne oraz termiczno-chemiczne. Wybór metody i wynik dezynfekcji zależy m.in. od stężenia środka dezynfekującego, gatunku i liczby drobnoustrojów, a także warunków środowiska.

Dezynfekcja przed zabiegami 

Dezynfekcja pozwala zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo i ochronę przed ustrojami. Odkażanie jest koniecznością m.in. w przestrzeniach zabiegowych, różnego rodzaju placówkach medycznych i opieki długoterminowej, zakładach kosmetycznych, fryzjerskich, gabinetach stomatologicznych i podologicznych czy salonach tatuażu. Należy dezynfekować wszystkie powierzchnie zanieczyszczone materiałem organicznym, tj. przez krew i inne wydzieliny. Zanieczyszczone powierzchnie są siedliskiem drobnoustrojów, które mogą łatwo przenosić się na narzędzia czy skórę pacjenta. Wszystkie zabiegi kosmetyczne czy medyczne powinny być wykonywane w sterylnych warunkach, zwłaszcza, jeśli ma dojść do przecięcia czy nakłucia skóry. Dezynfekcję skóry i powierzchni przy pomocy preparatów o szerokim spektrum biobójczym wykonuje się zawsze przed zabiegiem ze względów profilaktycznych. Osoba wykonująca zabieg powinna zastosować płyn do dezynfekcji rąk przed i po założeniu rękawiczek medycznych, po kontakcie z zanieczyszczonymi przyrządami lub innym sprzętem, a także przed i po wizycie u osoby chorej. Ogromne znaczenie dla utrzymania wysokiego stopnia higieny ma również sterylizacja narzędzi kosmetycznych i medycznych. Tylko w pełni jałowe przyrządy, a więc pozbawione niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia mikroorganizmów i wirusów, zapewniają bezpieczeństwo zabiegu. Należy pamiętać o tym, że przepisy przepisy regulujące działalność gabinetów kosmetycznych i medycznych nakładają obowiązek stosowania profesjonalnego sterylizatora. Autoklaw wysokiej jakości to gwarancja perfekcyjnego wyjaławiania, czyli zniszczenia wszystkich form niebezpiecznych mikroorganizmów, jakie mogą znajdować się na sprzęcie i narzędziach. Szeroki wybór sterylizatorów znajdziesz na stronie: https://activeshop.com.pl/dezynfekcja-i-sterylizacja/autoklawy.html

Dezynfekcja w życiu codziennym

Regularne dbanie o czystość użytkowanej przestrzeni, poddawanie dezynfekcji urządzeń i przedmiotów używanych w celach higienicznych, m.in. wyposażenia łazienki, a także dezynfekowanie pomieszczenia po chorobie pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych komplikacji zdrowotnych czy wtórnego zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi. W sklepie internetowym https://activeshop.com.pl/ znajdziesz profesjonalny żel do dezynfekcji dłoni i stóp, spray do dezynfekcji wszystkich pomieszczeń czy chusteczki przeznaczone do odkażania delikatnych powierzchni.

Zdjęcie główne: pexels.com/Matilda Wormwood

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Remover czy aceton – co wybrać do hybryd
Remover czy aceton – co wybrać do hybryd
Remover czy aceton? Który jest lepszy do usuwania lakieru hybrydowego? Dowiedz się o różnicach i wybierz odpowiednią opcję dla Twoich paznokci.
Modne kiecki – klasyka i styl w jednym kawałku odzieży
Modne kiecki – klasyka i styl w jednym kawałku odzieży
Modne kiecki to absolutny hit modowy, który przetrwał wiele sezonów i zawsze cieszy się niezmienną popularnością.
Jak kupować buty online? Oto skuteczna strategia!
Jak kupować buty online? Oto skuteczna strategia!
Kupowanie butów w sieci, wcale nie musi równać się z nabyciem kota w worku. Warto przed zakupem obuwia wykonać kilka prostych kroków, aby cieszyć się wyborem – sprawdź jakich!
Ostatnie wpisy