Drewno agarowe, czyli złoto w perfumiarskim świecie. Poznaj właściwości unikatowego składnika zapachów

Perfumy
Drewno agarowe, czyli złoto w perfumiarskim świecie. Poznaj właściwości unikatowego składnika zapachów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Perfumy o charakterystycznym zapachu cieszą się dużą popularnością. Coraz częściej przemysł perfumeryjny sięga po niecodzienne kompozycje i dodatki, które wzbogacają produkty o nowe nuty zapachowe. W ostatnich latach popularne stało się drewno agarowe, nazywane złotem w perfumiarskim świecie. Poznaj jego właściwości! 

Przemysł perfumeryjny od lat prześciga się, tworząc coraz to nowsze połączenia zapachów. W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszy się drewno agarowe. To składnik niezwykle drogi, ale bardzo oryginalny. 

Jak powstaje drewno agarowe? 

Agar inaczej nazywany oud kiedyś popularny był głównie na Bliskim Wschodzie i w Japonii, gdzie wyróżnia się 6 rodzajów tego drewna. Te rośliny występują głównie w Indiach, Wietnamie, Laos, Birmie, Malezji i Indonezji. Agar można pozyskać z drzew z gatunku Aquilaria. Osiągają one do 20 metrów wysokości, a ich liście przypominają popularne liście laurowe. Co więc wyróżnia drewno agarowe na tle innych? W momencie, gdy część zewnętrzna rośliny zostaje uszkodzona, może dojść do zainfekowania drzewa specyficznymi grzybami. Aquilaria są długowieczne, więc walka z pasożytem trwa nawet kilkadziesiąt lat, a jej skutkiem jest odkładanie się żywicy-oudu. To przez nią pień przybiera ciemny, charakterystyczny odcień. Tylko z drzew zainfekowanych od kilku lat można uzyskać drogocenny olejek, później dodawany do luksusowych perfum. Substancja powstaje w wyniku skomplikowanego procesu destylacji. W teorii wydaje się to proste, jednak proces jej wydobycia i przetworzenia może trwać nawet kilka lat. Olejek musi mieć odpowiednią jakość i pożądany zapach. Najwyższej jakości agar pochodzi z 2 odmian Aquilaria, mianowicie z Aquilaria malaccensis i Aquilaria sinensis. Najcenniejszy z nich, nazywany przez Japończyków kyara, kosztuje ponad 2000 zł za jeden gram. Perfumy z tym składnikiem są niezwykle rzadkie i bardzo drogie. 

Zapach oud w perfumach 

Agar ma lekko dymny zapach o słodko-drzewnym aromacie. Niektórzy uważają, że oud to połączenie drewna sandałowego, skóry i paczuli. Tego typu perfumy świetnie nadają się na jesienno-zimowe wieczory i eleganckie kolacje. W kulturze Wschodu zapach ten używany jest od kilkuset lat. Odgrywał dużą rolę na ceremoniach weselnych i pogrzebowych. Stanowił dodatek do kadzideł, a nawet stosowany był jako produkt do perfumowania ubrań. Już wtedy odkryto jego wspaniałe właściwości. Duże znaczenie miał w medycynie – oud jest środkiem uspokajającym. W Europie agar do produkcji perfum został użyty dość późno, bo w 2002 roku. Pierwszym zapachem był M7 marki Yves Saint-Laurent, jednak sam produkt nie przyjął się dobrze na rynku. Następnie pojawiła się jego reedycja w postaci M7 Oud Absolu, która była dużo lepsza i cieszyła się powodzeniem. Obecnie liczba zainfekowanych drzew Aquilaria spada, a zapotrzebowanie na olejek cały czas rośnie, przez co jego cena też wzrasta. Już dziś traktowany jest jak prawdziwe złoto w świecie przemysłu perfumiarskiego. Cena za 1 kg najlepszego gatunkowo drewna potrafi sięgać kilkuset tysięcy dolarów, a to dopiero materiał wejściowy, który dalej należy odpowiednio przetworzyć. 

Co świadczy o wyjątkowości arganu? 

Wiele kultur uważa, że oud jest najcenniejszą substancją na świecie. Ma działanie uspokajające, a jego spożywanie podobno gwarantuje długowieczność. Według specjalistów aromat ten ma zdolność do rozjaśniania myśli, otwierania umysłu, redukowania stresu, a czasami bywa silnym afrodyzjakiem. Agar stanowi zapach sam w sobie, może być również nutą głowy, a czasem bazą perfum. Scala wszystkie składniki zapachowe obecne w perfumach, dodając im harmonii, ciepła oraz wyrazistej barwy. Najpopularniejszymi obecnie produktami zawierającymi oud są Oud Wood z linii Private Blend marki Tom Ford, Honey Aoud marki Montale oraz Oud Royal z linii Armani Prive. Wyjątkiem wśród perfum jest Kyara – produkt stworzony przez japońską firmę Di Ser, która wykorzystuje olejek z agaru najwyższej jakości. Klienci za flakonik o pojemności 33 ml muszą zapłacić nawet 4 tysiące złotych. Jednak ich najtańsze produkty zaczynają się już od 370 złotych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pielęgnacja w 2021 roku. Na co najbardziej zwracamy uwagę?
Pielęgnacja w 2021 roku. Na co najbardziej zwracamy uwagę?
Pandemiczny rok zmienił wiele, również w sferze beauty. Poznaj najnowsze trendy w pielęgnacji. Łączy je jedno – domowe zacisze.
Pielęgnacja cery z wykorzystaniem kawy i jej właściwości
Pielęgnacja cery z wykorzystaniem kawy i jej właściwości
Kawa, od wieków ceniona za pobudzające działanie i niepowtarzalny smak, coraz częściej znajduje zastosowanie w branży kosmetycznej.
Jak terapia manualna może wspomóc twoją rehabilitację pooperacyjną?
Jak terapia manualna może wspomóc twoją rehabilitację pooperacyjną?
Dowiedz się, jak techniki terapii manualnej mogą przyspieszyć twoje powrót do zdrowia po operacji, poprawić ruchomość i zmniejszyć ból.
Ostatnie wpisy