Higienizacja zębów – czym jest i czy jej potrzebujesz?

Higienizacja zębów – czym jest i czy jej potrzebujesz?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dokładnie szczotkujesz, a także nitkujesz zęby? Niestety… to za mało. W domowych warunkach trudno jest usunąć wszystkie naloty, dlatego zaleca się, aby regularnie wykonywać higienizację zębów. Na czym to polega i jak często umawiać się na ten zabieg? 

Na czym polega higienizacja zębów? 

Higienizacja zębów to zabieg polegający na dokładnym oczyszczeniu jamy ustnej w gabinecie dentystycznym. Podczas niego usuwane są naloty znajdujące się w trudnodostępnych miejscach, kamień nazębny i płytka bakteryjna. W efekcie tego zęby nie tylko wyglądają lepiej, ale przede wszystkim wzmacnia się szkliwo, zahamowany zostaje rozwój bakterii, co natomiast przeciwdziała występowaniu chorób zębów i dziąseł. 

Zabieg ten dzieli się na kilka podstawowych etapów: usuwanie kamienia nazębnego (skaling), usuwanie osadów (piaskowanie), polerowanie zębów celem ograniczenia odkładania się nalotów i na końcu fluoryzacja, czyli lakierowanie szkliwa. 

Higienizację warto wykonywać profilaktycznie, najlepiej dwa razy w roku. W niektórych przypadkach dentysta może zalecić częstsze wizyty – np. wtedy, gdy masz predyspozycje do rozwijania się próchnicy lub gdy regularnie pijesz kawę/palisz papierosy, przez co znacznie szybciej na zębach pojawia się trudny do usunięcia osad. 

Kto wykonuje higienizację jamy ustnej? Jaki gabinet dentystyczny wybrać? 

Ze względu na konieczność użycia specjalistycznego sprzętu, higienizację zębów wykonują wyłącznie gabinety dentystyczne. Sam zabieg może być wykonany zarówno przez stomatologa, jak i dyplomowaną higienistkę stomatologiczną. 

Jak wybrać gabinet, w którym zabieg jest przeprowadzany skutecznie? Możesz znaleźć specjalistę z polecenia lub poszukać miejsc, w którym stosowany jest Protokół Guided Biofilm Therapy. Przykładem jest Dental Clinic, czyli dentysta Katowice, który wykorzystuje technologię AIRFLOW®, PERIOFLOW® i PIEZON®.

Według Protokołu Guided Biofilm Therapy higienizacja zębów powinna dzielić się na osiem kroków: 

1. indywidualna diagnoza każdego pacjenta, ocena, czy posiada on zdrowe zęby, czy może widoczna już jest próchnica, zapalenie dziąseł – pozwala to lepiej dopasować dalsze leczenie; 

2. wybarwianie biofilmu, co umożliwia dokładniejsze zlokalizowanie kamienia nazębnego; 

3. edukowanie w zakresie codziennej higieny jamy ustnej, a także pomoc w doborze szczoteczki do zębów oraz irygatora; 

4. usuwanie biofilmu z dziąseł, języka oraz podniebienia przy wykorzystaniu technologii AIRFLOW®; 

5. usuwanie biofilmu z przestrzeni międzyzębowych, piaskowanie technologią PERIOFLOW®; 

6. usuwanie resztek kamienia stosując PIEZON®; 

7. sprawdzenie, czy usunięto w całości kamień i biofilm, a także fluoryzacja; 8. profilaktyka, czyli zaplanowanie następnej wizyty. 

Tak przeprowadzana higienizacja zębów jest dokładna, skuteczna, a także bezpieczna nawet dla osób posiadających implanty oraz aparaty ortodontyczne. 

Ile kosztuje higienizacja zębów? 

Za higienizację zębów zapłacisz od ok. 200 zł do 400 zł – wszystko zależy m.in. od lokalizacji, a także doświadczenia gabinetu stomatologicznego. Koszt oscylujący między 350 zł a 400 zł dotyczy najczęściej zabiegu wykonywanego zgodnie z Protokołem Guided Biofilm Therapy.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co będziemy nosić jesienią? 5 najważniejszych trendów
Co będziemy nosić jesienią? 5 najważniejszych trendów
Jesień zbliża się wielkimi krokami. Krata, skóra, duże ramiona, to tylko jedne z licznych trendów, które już niedługo będą królowały na ulicach.
4 sygnały, że z Twoimi paznokciami dzieje się coś niepokojącego! Nie lekceważ ich!
4 sygnały, że z Twoimi paznokciami dzieje się coś niepokojącego! Nie lekceważ ich!
Jakie zmiany na paznokciach powinny Cię niepokoić? Jak o nie zadbać? Sprawdź!
Modne i efektowne pomysły na jesienny manicure
Modne i efektowne pomysły na jesienny manicure
Przedstawiamy 6 inspiracji, dzięki którym Twój manicure będzie wyglądał zniewalająco!
Ostatnie wpisy