Jak dbać o kręcone włosy?

Jak dbać o kręcone włosy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Włosy kręcone uznawane są za jeden z typów trudniejszych do pielęgnacji. Najczęściej są wysokoporowate i mają skłonności do nadmiernego rozchylania łusek. Dlatego nieodpowiednio myte i odżywione mogą szybko stać się matowe i szorstkie, nadmiernie się puszyć i nie zachowywać ładnego skrętu. Jak zatem zadbać o nie tak, aby były ładnie skręcone i dobrze się układały?

Jeśli chcemy odpowiednio dbać o włosy, przede wszystkim trzeba je obserwować i sprawdzać, co jest dla nich dobre. Nierówna struktura włosa kręconego sprawia, że z łatwością traci on wilgoć, dlatego odpowiednie nawilżenie jest podstawą w pielęgnacji. W ten sposób łatwiej uniknąć efektu matowych, łamliwych, puszących się i podatnych na urazy mechaniczne włosów. Każdy włos jest inny, dlatego trzeba je uważnie obserwować, aby sprostać ich specyficznym wymaganiom.

Jak myć i suszyć kręcone włosy?

Włosy kręcone są bardzo delikatne, dlatego łatwo ulegają uszkodzeniom.  Z tego powodu należy myć je bardzo ostrożnie. Przy codziennym myciu lepiej unikać szamponów z silikonami, które bardzo obciążają włosy – trzeba wtedy co jakiś czas dogłębnie oczyszczać łuskę włosa, aby się nie zatkała.

Wybierając odpowiedni szampon, skup się na produktach dopasowanych do włosów kręconych. Produkt rozprowadzaj zawsze delikatnie, okrężnymi ruchami, tak aby nie połamać sobie włosów. Nie trzyj ich nadmiernie. Następnie spłucz kosmetyk chłodnym strumieniem wody, tak aby łuski włosów się domknęły. Taki zabieg pomaga też dłużej utrzymać świeżość włosów. 

Po umyciu włosy osusz ręcznikiem, delikatnie odsączając je, bez tarcia, tak samo, jak w przypadku nakładania kosmetyków. Na wilgotne loki dobrze jest nałożyć odżywkę bez spłukiwania lub serum. Włosy rozczesuj zawsze wtedy, kiedy są one jeszcze wilgotne. Zapomnij o czesaniu na sucho – są wtedy bardziej podatne na zniszczenia. Ponadto trudniej będzie zachować odpowiedni skręt włosa, a znacznie łatwiej uzyskasz efekt spuszonych, zniszczonych włosów. 

Do rozczesywania najlepiej użyć grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się te drewniane, które nie powodują elektryzowania się włosów, tak jak ma to miejsce w przypadku plastikowych. Najlepiej, jeśli pozwolisz tak wypielęgnowanym włosom wyschnąć samodzielnie. Jeżeli jednak musisz je wysuszyć suszarką, pamiętaj, aby wybierać suszarki z funkcją jonizacji i nigdy nie suszyć włosów gorącym powietrzem.

Wybieraj raczej letnie, trzymaj suszarkę tak, aby strumień powietrza wiał zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów – w ten sposób łuski się domkną i nie będziesz ich nadmiernie przesuszać. 

Jakie cięcie dobrać do kręconych włosów?

Regularne cięcie włosów jest równie ważne, co ich codzienna pielęgnacja. Strzyżenie włosów kręconych również nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto powierzyć je profesjonaliście. Oczywiście efekt końcowy zależy w dużej mierze od naturalnych predyspozycji włosa i nawet najlepszemu fryzjerowi może nie udać się odwzorować wymarzonej fryzury ze zdjęcia. 

Duży wpływ ma to, w jaki sposób naturalne układają się włosy, jak gęste są loki, a przede wszystkim jakiego rodzaju jest to skręt. Dlatego nie ma co szukać fryzur w katalogu, a zdać się na doświadczenie stylisty. 

Specjalista będzie wiedział, jak obciąć loki i uzyskać najlepszy efekt. Doradzi też jakie cięcia powinnaś dobrać do swojego kształtu twarzy i pokaże Ci, jak powinnaś układać swoją fryzurę. Nie ma jednak uniwersalnego rodzaju strzyżenia do włosów kręconych. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, żebyś nosiła jakiś typ fryzury.  Z powodzeniem możesz mieć krótkie uczesanie, jeśli masz na to ochotę. Wtedy należy pamiętać, że im bardziej włosy będą wycieniowane, tym więcej nabiorą objętości.

Zdj. główne: Tamas Pap/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowe sklepy Guess w Polsce
Nowe sklepy Guess w Polsce
Nowe sklepy Guess Activewear w Polsce. Czy koncepcja POP UP-u sprawdzi się w naszym kraju?
Na co koniecznie musisz polować podczas letnich wyprzedaży?
Na co koniecznie musisz polować podczas letnich wyprzedaży?
Wakacyjne wyprzedaże to świetna okazja do tego, aby uzupełnić swoją garderobę. Sprawdź, co najbardziej opłaca się kupić!
Modny i stylowy look z damską kamizelką w roli głównej
Modny i stylowy look z damską kamizelką w roli głównej
Sprawdźmy, jak modnie i w trendach nosić damskie kamizelki w tym roku!
Ostatnie wpisy