Perfumy to produkt, który powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce. W perfumeriach znaleźć możemy wody toaletowe, perfumowane oraz perfumy. Czym właściwie one się różnią?
Jest to najtrwalsza i najintensywniejsza kompozycja zapachowa. Tym, co wyróżnia perfumy, dostępne na sklepowych półkach jest to, że w swoim składzie zawierają olejki eteryczne w stężeniu na poziomie od 20 do 43%. Przekłada się to na ich wysoką cenę. Perfumy rzadko można spotkać w drogeriach czy sklepach kosmetycznych. Dostępne są one w specjalistycznych perfumeriach. Intensywność takich kosmetyków sprawia, że wystarczy użyć zaledwie kilku kropli, aby utrzymywały się na naszej skórze przez cały dzień. Perfumy to znakomity pomysł na prezent, który przypadnie do gustu każdej kobiecie.
Produkt tego typu oznaczany jest jako EDP. Cechą charakterystyczną wody perfumowanej jest obecność olejków zapachowych w stężeniu wahającym się od 10 do 15%. Sprawia to, że jest ona o wiele trwalsza niż woda toaletowa. Ceny tego typu produktów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.
Na opakowaniu takich produktów znaleźć można oznaczenie EDT. Woda toaletowa pachnie nieco delikatniej od perfumowanej, co związane jest ze stężeniem olejków na poziomie 5 – 10%. Kosmetyki tego typu doskonale sprawdzają się w sezonie letnim, ponieważ są niezwykle orzeźwiające, dzięki czemu nie przytłaczają swoim mocnym zapachem. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że woda toaletowa oraz perfumowana różnić mogą się od siebie swoim aromatem. Związane jest to z procesem reformulacji, czyli odświeżenia zapachu.
Produkt tego typu oznaczany jest jako EDC. Woda kolońska większości z nas kojarzy się z produktem dla mężczyzn. Co ciekawe, na początku XVII wieku stosowana była ona również przez kobiety. Jej nazwa pochodzi od miejsca, w którym była pierwotnie produkowana. Założycielem pierwszej na świecie fabryki wody kolońskiej w Kolonii był Johann Maria Farina.
Kolejny z produktów zapachowych posiada na swoim opakowaniu oznaczenie EDF. Woda odświeżająca stanowi idealne rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie. Zawiera ona olejki cytrusowe w stężeniu na poziomie 1-3%. Aromat kosmetyku skutecznie odświeża skórę po treningu.
Na półkach sklepów kosmetycznych spotkać można się również z produktami oznaczonymi jako woda (eau). To lekkie wyroby o przyjemnym aromacie i niewielkiej trwałości. Stanowią one dobre rozwiązanie dla miłośników subtelnych zapachów.
To ostatnie z dostępnych rozwiązań. Produkt ten przeznaczony jest wyłącznie dla mężczyzn. Tym, co go wyróżnia, jest zawartość olejków eterycznych na poziomie 2-4%. Kosmetyk ten cechuje się także niską zawartością alkoholu etylowego. Sprawia to, że aplikować można go na skórę twarzy bez obaw o nieprzyjemne uczucie pieczenia. Woda po goleniu pozostawia na skórze subtelny, orzeźwiający aromat.
Kosmetyki perfumowane rozwijają się na skórze w 3 etapach. Każdy z nich charakteryzuje się innym czasem utleniania oraz działania.
Tuż po otwarciu flakonu wyczuwalna jest nuta głowy. Początkowo jest ona bardzo intensywna, lecz jej aromat szybko się ulatnia. Nuta głowy wyczuwalna jest przez około 15 – 30 minut. Kolejną z nut jest nuta serca, którą poczuć można po upływie około 10 minut od użycia perfum. W jej skład najczęściej wchodzą aromaty kwiatowe oraz korzenne. Po około 20 minutach wyczuwalna zaczyna być nuta bazy, nazywana także nutą głębi. To właśnie ona decyduje o charakterze danego zapachu. Utrzymuje się ona na skórze nawet przez kilkanaście godzin.