AlieExpress to jedna z ulubionych platform zakupowych wielu z nas. Tanie produkty, często darmowa wysyłka i brak podatku VAT. Od 1 lipca 2021 zakupy na zagranicznych stronach internetowych nie są już takie tanie.
Od 1 lipca weszły w życie nowe przepisy dotyczące paczek wysyłanych na terytorium UE z innych krajów. Według nich już nie tylko za przesyłki o wartości powyżej 22 euro zapłacimy VAT. Teraz podatek będzie obejmował każdy, nawet najmniejszy zakup. Nowelizacja VAT ma m.in. uszczelnić pobór podatku od towarów kupowanych na AliExpress, Amazonie czy eBayu.
Setki tysięcy paczek codziennie trafiają do Polski spoza UE. Głównie kupujemy chińskie produkty. Liderem jest tu AliExpress, który kusi cenami nawet kilkukrotnie niższymi niż w polskich czy europejskich sklepach. Nie przeszkadza nam, że na przesyłkę trzeba czekać kilka tygodni, a nawet 2-3 miesiące, bo najważniejsze są niskie ceny. Niestety chiński szał zakupowy właśnie się skończył.
Projekt zmian w przepisach jest częścią tzw. pakietu e-commerce, który został wprowadzony do polskich przepisów w związku ze zmianami w dyrektywach na szczeblu unijnym. Nowe regulacje zmienią sposób rozliczenia transakcji towarowych dokonywanych na rzecz konsumentów z innych krajów Unii Europejskiej oraz pośrednictwa przy imporcie towarów.
Według Ministra finansów ma to za zadanie przede wszystkim poprawić konkurencyjność polskich przedsiębiorców w porównaniu z tymi spoza Unii Europejskiej – “To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm” – przekonuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Obowiązujące w Polsce prawo stanowiło, że VAT na produkty z Chin powinien zostać nałożony, gdy wartość przesyłki jest wyższa niż 22 euro. Wszelkie paczki o wartości powyżej 150 euro powinny być dodatkowo oclone. W związku z tym sprzedawcy zaczęli masowo wysyłać “listy” i “prezenty”, które nie były brane pod uwagę w regulacji VAT.
Likwidacja zwolnienia oznacza, że od każdej paczki spoza UE, którą konsument kupi przez internet, trzeba będzie odprowadzić VAT. Za paczki będziemy więc płacić więcej. Nowe przepisy mają zmusić nas do dokonywania zakupów w kraju, a nie za granicą, bo nie będzie to już aż takie opłacalne.
Podstawowa zmiana jest taka, że podatnikiem ma być teraz platforma sprzedażowa (która najczęściej jest tylko pośrednikiem), a to może doprowadzić do zwiększenia cen dla klientów.
Zdjęcie główne: CardMapr/unsplash.com