Zimą delikatna skóra dłoni narażona jest na wysychanie i pękanie – ujemne temperatury niestety jej nie służą. Odmrożenia, odwodnienie oraz zaczerwienienie mogą przydarzyć się nawet wtedy, gdy pamiętamy o noszeniu rękawiczek. Warto więc zadbać o odpowiednią pielęgnację, by cieszyć się pięknymi dłońmi przez cały rok.
Skóra na dłoniach ma niewiele gruczołów łojowych. Stąd też niewielki tłuszczowy płaszcz ochronny, który chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo znika on przy każdym myciu rąk, a jego odbudowa trwa nawet kilka godzin. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w tym czasie użyjemy wody i mydła po raz kolejny.
Skóra dłoni szybko się odwadnia, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy większość czasu przebywamy w suchych i ciepłych pomieszczeniach. Dłonie szybko stają się szorstkie i zaczerwienione.
Krem do rąk to niezbędnik w kosmetyczce – szczególnie zimą, gdy skóra dłoni wymaga dodatkowego nawilżenia. Idealny preparat do rąk powinien hamować parowanie wody z zewnętrznych warstw naskórka, zawierać w składzie witaminy odżywiające skórę oraz chronić dłonie przed utratą ciepła. Zimą idealnie sprawdzają się gęste kremy, które przylegają do dłoni niczym płaszcz. Również kosmetyki zawierające glicerynę i silikony będą działały na skórę dłoni wzmacniająco.
W roli kremu do rąk idealnie sprawdzą się również natłuszczające kremy do twarzy lub całego ciała. Równie dobrze zadziała nawilżająca maseczka odżywcza. Kluczowa jest regularność. Ręce należy kremować jak najczęściej: po każdym myciu i wtedy, gdy zaczynają być suche.
Osoby, które na co dzień narażone są na kontakt z substancjami drażniącymi, szczególnie powinny zadbać o odpowiednie nawilżenie dłoni. Są wśród nich kucharze, fryzjerzy, pielęgniarki itp. Idealnym rozwiązaniem jest smarowanie rąk kremem typu biologiczna rękawiczka. Kosmetyki te zawierają w składzie m.in. sole glinu, które zamykają pory skóry i uniemożliwiają detergentom wniknięcie w głębsze partie naskórka. Są niczym rękawiczki, a dodatkowo doskonale nawilżają i natłuszczają.
Do odmrożeń dłoni dochodzi najczęściej, gdy na dworze panuje temperatura 2℃. Skóra, gdy działa na nią zimne powietrze, uruchamia mechanizm obronny, by nie dopuścić do wyziębienia narządów wewnętrznych. W tym celu obkurcza naczynia włosowate, by dostarczyć im większe ilości krwi. Wolniejsze krążenie sprawia, że dłonie szybko się wychładzają i stają się narażone na odmrożenie. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o noszeniu rękawiczek, a przed ich założeniem warto posmarować dłonie kremem.
Jeżeli potrzebujesz w szybki sposób zregenerować spierzchnięte dłonie, nałóż na nie grubą warstwę nawilżającej maseczki do twarzy i pozostaw na noc. Równie dobrze sprawdzi się nawilżający krem z kolagenem lub pantenolem.
Aby wykonać szybki i odżywczy kompres, posmaruj dłonie kremem lub maseczką do twarzy i załóż foliowe rękawiczki. Dla lepszego efektu możesz schować dłonie pod lekko rozgrzaną poduszkę elektryczną lub termofor.
Nic tak nie zregeneruje Twoich dłoni jak masaż. Do jego wykonania użyj olejku do masażu lub kremu do rąk. Najpierw wymasuj okrężnymi ruchami każdy palec, a następnie grzbiety dłoni. W ten sposób odprężysz je i pobudzisz krążenie.
Zdjęcie główne: Eva Nouhet/unsplash.com