Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wysoka temperatura, suche powietrze, silne działanie promieni słonecznych – to wszystko niekorzystnie wpływa na strukturę włosów. Sprawdź, jak powinnaś o nie zadbać.

Odpowiednie produkty

Firmy kosmetyczne wychodzą naprzeciw potrzebom naszych włosów i oferują wiele produktów, które utrzymają je w dobrej kondycji. Przed zakupem warto sprawdzić, czy posiadają certyfikat świadczący o tym, że nie są szkodliwe dla roślin i zwierząt ze środowiska wodnego. O włosy trzeba dbać, ale pamiętajmy, że nie kosztem przyrody.

W upalne dni kluczowe będzie zapewnienie im odpowiedniego poziomu nawilżenia. Najbardziej podstawowym kosmetykiem będzie szampon nawilżający – będzie zapobiegał przesuszaniu i rozdwajaniu włosów. Powinien zawierać takie składniki jak witaminy A, B, E, aloes, kolagen morski i naturalne olejki. Prócz nich oczywiście filtry. 

Czynnikami, które szczególnie szkodzą włosom latem, są słona woda morska, promienie UVB i ultrafioletowe, dlatego koniecznie zaopatrz się także w termoochronny spray lub mgiełkę. Dzięki nim łuski kosmyków nie ulegną rozszczelnieniu ani napęcznieniu, a włosy nie staną się kruche i łamliwe, co w następstwie spowodowałoby ich wypadanie. Dobrym rozwiązaniem będzie również stosowanie odżywek, masek, olejków i wcierek. Wśród olejków najkorzystniejszym działaniem wyróżniają się te ze słodkich migdałów, z jojoby oraz orzechów makadamia. 

Fot. Brittani Burns/ Unsplash.com

Inne wskazówki

Prawidłowe nawadnianie organizmu (od 2 litrów do 3 litrów wody dziennie) to podstawa i chyba nie trzeba o nim przypominać. Równie istotna jest dieta. Latem powinnaś dostarczać sobie przede wszystkim żelazo, cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe czy witaminy A, B, D. Zapewnią Ci je: tłuste ryby morskie, rośliny strączkowe, oliwa z oliwek, marchew i kasza jaglana. Nie zapominaj o wszelkiego rodzaju warzywach i owocach. Zbyt wysoka temperatura to nie tylko promienie słoneczne, ale także wszelkiego rodzaju lokówki, prostownice i inne akcesoria do stylizacji. Postaraj się ograniczyć ich używanie lub całkowicie z nich zrezygnuj. W przeciwnym razie stan włosów mocno się pogorszy i będziesz potrzebowała produktów o mocniejszym działaniu, by przywrócić je do dobrego stanu.

Nie rozpuszczaj włosów zbyt często – związane będą mniej narażone na mikrouszkodzenia. Nakładaj na nie chustkę, kapelusz lub czapkę dla lepszej ochrony przed słońcem, a wcześniej spryskaj je sprayem lub mgiełką. 

Po kąpieli w wodzie morskiej lub chlorowanej spłucz włosy zwykłą wodą, by oczyścić je z soli i chloru. Nie susz ich na słońcu, ponieważ mokre są jeszcze bardziej wrażliwe na szkodliwe promieniowanie i wysoką temperaturę. Schowaj się w cieniu i pozwól, by wyschły same lub użyj suszarki z chłodnym strumieniem powietrza. Najlepiej byłoby, gdyby miała też funkcję jonizacji, która domknie łuski włosów i zapobiegnie ich puszeniu czy powstawaniu mikrouszkodzeń. Przed suszeniem koniecznie osusz włosy ręcznikiem, wówczas skrócisz czas używania suszarki. Regularnie podcinaj też końcówki włosów – latem znacznie częściej się rozdwajają, a w rezultacie osłabiają włos na całej długości. Warto skorzystać z profesjonalnego zabiegu keratynowego nawilżania, które uodporni pasma i zregeneruje je już po tym, jak uległy osłabieniu. Niektóre salony fryzjerskie oferują skorzystanie z głęboko nawilżającej sauny parowej. 

Fot. Yoann Boyer/Unsplash.com

Zdjęcie głowne: Gian Cescon/Unsplash.com

Natalia Bartnik

redaktor30@bluewhalepress.pl

Studiuje filologię polską, a czas wolny od nauki poświęca na swoją nową pasję - copywriting. W przyszłości chciałaby zajmować się korektą tekstów oraz ich pisaniem. Lubi wynajdywać kolejne nowinki dotyczące pielęgnacji i... przekazywać je dalej.

ZostawKomentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *