Krem z filtrem pod makijaż – sprawdź, czym się kierować podczas wyboru idealnego produktu!

Krem z filtrem pod makijaż – sprawdź, czym się kierować podczas wyboru idealnego produktu!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

O tym, jak ważne jest aplikowanie kremu z filtrem, przekonuje się coraz więcej osób. Ten drobny rytuał w naszej codziennej pielęgnacji chroni naszą cerę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem kremu z filtrem, by był to produkt, który nie tylko przysłuży się cerze, lecz także będzie dobrze wyglądał pod makijażem.

O co chodzi z tym promieniowaniem?

Coraz częściej słyszymy zewsząd informacje o tym, że kremy z filtrem są niezbędne, by uchronić naszą skórę przed promieniowaniem UV. Co to znaczy?

Słońce emituje naturalne promieniowanie ultrafioletowe, które możemy podzielić na trzy kategorie (fale): UVA, UVB i UVC.

Pierwsze z nich, promieniowanie UVA, stanowi aż 95% całego promienia UV, które dociera do naszej planety. Wnika głęboko – aż do skóry właściwej – i uszkadza znajdujące się tam komórki. UVA może wywoływać reakcje fototoksyczne, fotoalergiczne, a nawet uszkadzać DNA i powodować raka skóry. Pod wpływem tego promieniowania włókna elastynowe i kolagenowe zmieniają strukturę oraz powstają przebarwienia. Stężenie promieniowania UVA jest stałe, niezależnie od pory dnia. Przenika nawet przez szyby okienne.

Reszta promieniowania ultrafioletowego to promieniowanie UVB. To ono powoduje opaleniznę, rumień i oparzenia słoneczne, obniża także naszą odporność. Promieniowanie to nie przechodzi przez chmury i szyby, ale przenika przez wodę. Jego największe stężenie możemy zaobserwować latem, między godziną 11 a 15.

Jak chronić się przed promieniowaniem UV?

Doskonałą ochronę przed promieniowaniem zarówno UVA, jak i UVB dają kremy z filtrem. Produkty z SPF chronią skórę przed fotostarzeniem oraz powstawaniem przebarwień i stanów zapalnych. Kremów z filtrem powinniśmy używać codziennie, przez cały rok, a nie jedynie latem, gdyż promieniowanie UV kumuluje się w organizmie przez całe nasze życie.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Wybierając krem z filtrem, należy zwrócić uwagę na to, przed czym tak naprawdę chroni nas dany preparat. Wskaźnik SPF informuje o mocy, z jaką chroni nas krem przed promieniowaniem UVA i UVB. Oznaczenie UVA w kółeczku lub PA++++ oznacza dużą ochronę przed promieniowaniem UVA.

Jeżeli zależy nam na kremie z filtrem idealnym pod makijaż, należy zwrócić uwagę na konsystencję produktu. Nie może być zbyt gęsty i ciężki, gdyż makijaż może się na nim zważyć. Lepiej postawić na lekkie, szybko wchłaniające się kremy.

Jak nakładać krem z filtrem na twarz?

Producenci zapewniają, że deklarowaną ochronę przed promieniowaniem słonecznym można uzyskać po nałożeniu na twarz ok. 2 mg/cm2, co w przeliczeniu daje ok. 1,25 ml. Jak odmierzyć taką ilość? Polecamy tzw. metodę dwóch palców: wyciśnij krem na długości palca wskazującego i środkowego – w uproszczeniu takiej ilości produktu potrzebujesz, by chronić swoją twarz przed promieniowaniem słonecznym.

Krem z filtrem to ostatni etap naszej pielęgnacji. Nakładamy go bezpośrednio przed aplikacją podkładu.

Reaplikacja kremu z SPF

Aby produkt był w pełni skuteczny, należy aplikować go co ok. 3 godziny. Szczególnie jest to istotne wtedy, gdy nasza twarz jest wyjątkowo narażona na działanie słońca, np. na wakacjach w ciepłych krajach lub w słoneczny, bezchmurny dzień.

Jeżeli nosimy makijaż lub reaplikacja SPF jest niemożliwa, możemy skorzystać z ochrony przeciwsłonecznej w sprayu.

Zdj. główne: Mathilde Langevin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kurtki na okres przejściowy – na jakie modele polować na wyprzedażach?
Kurtki na okres przejściowy – na jakie modele polować na wyprzedażach?
Sezon wyprzedaży zaraz się zaczyna – jaką kurtkę przejściową wybierzesz?
Floss sandals, czyli sandałki z cienkimi paseczkami. Sprawdź, gdzie je kupić najpiękniejsze
Floss sandals, czyli sandałki z cienkimi paseczkami. Sprawdź, gdzie je kupić najpiękniejsze
Idealnie buty na lato, to takie, które pasują do wielu wakacyjnych stylizacji. To dlatego floss sandals jest najczęściej wybieranym modelem w sezonie 2021!
Mała czarna latem – jak nosić czarne sukienki podczas upałów?
Mała czarna latem – jak nosić czarne sukienki podczas upałów?
Mała czarna to ukochana sukienka kobiet. Kobiety zawsze prezentują się w niej doskonale, więc prawie każda ma przynajmniej jedną taką kreację w swojej szafie. Jak nosić ją latem, gdy są upały?
Ostatnie wpisy