Jak można samodzielnie rozjaśnić włosy?

Jak można samodzielnie rozjaśnić włosy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kolor włosów to zawsze jedna z większych zmian, na jakie decydujemy się w wyglądzie. Jeśli zależy nam na porządnym rozjaśnieniu, ale nie możemy lub nie chcemy korzystać z usług fryzjerskich, z powodzeniem możemy zrobić to samodzielnie w domu. Dowiedz się, w jaki sposób!

Jak przygotować włosy do rozjaśnienia?

Podstawą skutecznego rozjaśnienia włosów jest zadbanie o to, aby były w dobrym stanie. Jeśli masz suche czy zniszczone włosy, lepiej wstrzymaj się z rozjaśnianiem i poczekaj kilka miesięcy. W tym czasie zajmij się pielęgnacją, aby przywrócić im pełnię zdrowia i blasku. Jeśli jednak Twoje włosy są w pełni zdrowe, zastosuj się do kilku poniższych zasad i wprowadź je w życie przed rozjaśnieniem.

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że Twoje włosy powinny być naturalne. Jeśli jesteś świeżo po zabiegu trwałej ondulacji bądź farbowania, koniecznie powinnaś  odczekać co najmniej 3–4 miesiące, zanim przeprowadzisz proces rozjaśniania. W przeciwnym wypadku ryzykujesz uszkodzenie włosów. Koniecznie regularnie dbaj również o ich kondycję. Na 2 tygodnie przed planowanym rozjaśnianiem zacznij stosować odżywki i maski głęboko odżywiające. Postaraj się też nie używać ciepła (np. suszarki) do stylizowania włosów.

Co przygotować przed rozjaśnieniem włosów?

Skuteczne rozjaśnienie włosów należy poprzedzić właściwym przygotowaniem. Oznacza to również zadbanie o to, aby stosować wszystkie niezbędne produkty. Czego potrzebujesz?

 • Rozjaśniacz w proszku – zdecydowanie lepiej zainwestuj w lepszej jakości proszek, jeśli nie chcesz zagwarantować swoim włosom prawdziwej katastrofy. Najlepiej, jeśli proszek rozjaśniający kupisz w sklepie fryzjerskim;
 • oksydant – jest to płyn nadtlenkowy, który aktywuje rozjaśniacz. W tym celu stosuje się wodę utlenioną. Istnieje kilka stężeń tego produktu: 3%, 6%, 9% i 12%. Im ciemniejsze masz włosy lub bardziej chcesz je rozjaśnić, tym mocniejszego stężenia potrzebujesz. Pamiętaj jednak, że może to obciążyć włosy;
 • pędzel;
 • spinki do włosów;
 • rękawice z lateksu;
 • miska ze szkła lub tworzywa sztucznego;
 • szampon przywracający pH;
 • stary ręcznik i ubrania;
 • odżywka nawilżająca.

Rozjaśnianie włosów w 6 krokach

Masz już wszystko przygotowane i jesteś gotowa do rozjaśnienia włosów? Oto 6 kroków, które zagwarantują skuteczne przejście przez cały proces. Zanim rozpoczniesz, pamiętaj o tym, aby na 2–3 dni przed zastosowaniem rozjaśniacza nie myć włosów!

 1. Rękawiczki i stare ubrania – zakładając stare, niepotrzebne ubrania i rękawiczki upewnisz się, że nie uszkodzisz sobie dłoni i ciała, a wszelkie odbarwienia na ciuchach, które zostały wywołane przez rozjaśniacz, nie zniszczą cennych elementów Twojej garderoby.
 2. Podziel włosy – w przypadku długich lub bardzo gęstych włosów koniecznie musisz wydzielić sekcje tak, aby odseparować górę włosów. Wtedy też z powodzeniem możesz pracować z tyłem.
 3. Przyszykuj mieszankę proszku i oksydantu – ważne jest, aby mieszanka do rozjaśniania została przyrządzona tuż przed planowanym jej użyciem. W tym celu koniecznie należy kierować się instrukcją.
 4. Nanieś rozjaśniacz na włosy – zacznij od kosmyków z tyłu głowy, a dopiero potem przejdź do spiętych górnych włosów. Kiedy już pokryjesz włosy rozjaśniaczem, odczekaj odpowiedni czas wyznaczony w instrukcji. Ważne! Nie przykrywaj niczym włosów, gdyż rozjaśniacz wydziela ciepło, co w połączeniu z przykryciem głowy zakończyłoby się uszkodzeniem pasm.
 5. Sprawdzaj włosy – zależnie od siły rozjaśniaczy, nie powinny być one stosowane na włosach dłużej niż czas zaznaczony w instrukcji. Przy słabszych preparatach (3% i 6%) najczęściej limit wynosi 30–45 minut. Z kolei przy mocniejszych (9% i 12%) maksymalnie dopuszczalne jest 15–25 minut.
 6. Umyj i osusz włosy – teraz z powodzeniem możesz umyć włosy. Pamiętaj, aby zrobić to dokładnie w celu całkowitego wypłukania rozjaśniacza. Jeśli tego nie zrobisz, ten cały czas będzie działał i niszczył Twoje włosy. Następnie zrównoważ pH skóry głowy za pomocą szamponu wyrównującego. Przed pozostawieniem do wyschnięcia użyj odżywki nawilżającej i odbudowującej.

Zdj. główne: Tamara Bellis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dbać o higienę miejsca wyłonienia stomii?
Jak prawidłowo dbać o higienę miejsca wyłonienia stomii?
Dowiedz się, jak utrzymać czystość miejsca wyłonienia stomii i uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych. Nasz artykuł dostarczy Ci bieżących wskazówek i porad.
Kosmetyki za mniej niż 50 zł, które przydadzą się w zimowej pielęgnacji
Kosmetyki za mniej niż 50 zł, które przydadzą się w zimowej pielęgnacji
Nie trzeba łapać się za kieszeń, kupując kosmetyki na zimę. Jest wiele doskonałej jakości produktów o świetnym składzie za mniej niż 50 zł - sprawdź!
Czy marihuana medyczna może wpływać negatywnie na urodę?
Czy marihuana medyczna może wpływać negatywnie na urodę?
W ostatnich latach marihuana medyczna zyskała na popularności jako środek łagodzący objawy wielu chorób i dolegliwości.
Ostatnie wpisy