Zainteresowanie koreańską pielęgnacją wzrosło, kiedy popularność zdobyła książka Sekrety urody Koreanek. Z metod Azjatek na promienną cerę możesz skorzystać również Ty, nawet jeśli nie masz pod ręką kosmetyków z tamtego regionu. Poznaj zasady koreańskiej pielęgnacji.
W koreańskiej pielęgnacji ważne jest dokładne oczyszczanie twarzy, które powinno być dwuetapowe. Pierwszy krok to usunięcie pozostałości makijażu, sebum oraz zabrudzeń nagromadzonych w ciągu dnia. Do pozbycia się makijażu z oczu i ust sprawdzi się płyn dwufazowy, natomiast na podkład i korektor najlepiej zadziała olejek.
Olejowe oczyszczanie twarzy określa się jako OCM. Do tej metody można stosować mieszanki różnych olejków, na przykład rycynowego i z pestek dyni. Po nałożeniu preparatu na twarz należy wykonywać okrężne ruchy, a resztki produktu zmyć bawełnianą ściereczką zwilżoną wodą. Olejowe oczyszczanie twarzy należy wykonywać codziennie wieczorem, rano ten etap jest zbędny.
Drugim etapem oczyszczania cery jest umycie jej kosmetykiem na bazie wody. Doskonale sprawdzi się delikatna pianka, ale można też połączyć białą glinkę z odrobiną wody. Ten etap należy wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem. Dzięki temu cera zostanie oczyszczona z zabrudzeń nagromadzonych w ciągu dnia, a także resztek kosmetyków nałożonych przed snem.
Usuwanie martwego naskórka jest ważnym etapem koreańskiej pielęgnacji. Peeling należy wykonywać 2 razy w tygodniu, żeby pozbyć się zabrudzeń i stymulować skórę do odnowy. Preparat do złuszczania trzeba dopasować do swoich potrzeb. Można wykorzystać zarówno peeling mechaniczny, jak i enzymatyczny.
Tonizowanie to kolejny etap, o którym nie można zapominać w koreańskiej pielęgnacji. Tonik należy stosować każdego dnia zarówno rano, jak i wieczorem. Wystarczy spryskać nim twarz po umyciu, żeby przywrócić jej równowagę kwasowo-zasadową. Krem lub serum nałożone na wilgotną twarz zadziała skuteczniej. Do przywracania pH można zastosować nie tylko tonik, lecz także hydrolat.
Esencję należy stosować codziennie rano i wieczorem. Produkt ma lekką, płynną formę, która przypomina nieco tonik, dlatego jest wygodny w użyciu. Esencja zawiera w sobie bogactwo składników aktywnych, dzięki czemu działa nawilżająco, łagodząco i ujędrniająco. Preparat przyczynia się również do regeneracji skóry.
Do codziennej rutyny pielęgnacyjnej należy wprowadzić serum, czyli kosmetyk zawierający wysokie stężenie składników aktywnych. Preparat powinien być dobrany do potrzeb skóry – może działać nawilżająco, przeciwzmarszczkowo i rozjaśniająco. Serum występuje w różnych wersjach, na przykład żelowej czy olejowej. Delikatna formuła lepiej sprawdzi się na dzień pod makijaż, natomiast na noc można wybrać produkt o olejowej konsystencji.
Maski w płachcie warto stosować dwa razy w tygodniu rano lub wieczorem. Świetnie sprawdzą się tuż przed wyjściem na przyjęcie, ponieważ dają natychmiastowy efekt. Maska w płachcie wyróżnia się wysokim stężeniem składników aktywnych, a także wygodą użytkowania. Po zdjęciu produktu warto wmasować w skórę pozostałą esencję, przenosząc ją także na szyję i dekolt. Nieco dobroczynnego płynu znajduje się również na dnie opakowania – warto przenieść go w miejsca, do których maska w płachcie nie sięga.
Skóra pod oczami jest delikatna, cienka i wrażliwa, dlatego wymaga codziennej pielęgnacji. Krem na tę okolicę należy stosować dwa razy dziennie, żeby zapobiegać powstawaniu zmarszczek oraz zmniejszyć cienie i obrzęki. Nawilżający krem do twarzy jest konieczny, żeby zatrzymać wartościowe składniki z serum w skórze. Należy stosować go każdego dnia rano i wieczorem.
Każdego dnia o poranku należy nakładać krem z filtrem. Ochrona przeciwsłoneczna opóźnia powstawanie zmarszczek oraz przebarwień, a także przeciwdziała zaczerwienieniom. Krem z filtrem należy stosować nie tylko latem, lecz także zimą – promieniowanie UVA negatywnie oddziałuje na skórę przez cały rok.