Gliceryna, czyli alkohol trójwodorotlenowy, nazywana jest również glicerolem. Charakteryzuje się gęstą i bezbarwną konsystencją. Najczęściej używa się jej do produkcji kosmetyków, ale jest również wykorzystywana w przemyśle spożywczym.
Najczęściej można ją spotkać w kosmetykach, ponieważ wykazuje działanie silnie higroskopijne, co oznacza, że łatwo pochłania wodę. Poza tym nie tylko nie rozpuszcza się w tłuszczach, ale jest dla nich dobrym rozpuszczalnikiem.
Dzięki swoim niezwykłym właściwościom jest używana do produkcji kosmetyków. Wszystkie najpopularniejsze produkty do pielęgnacji, takie jak kremy do twarzy oraz pomadki, mają w swoim składzie właśnie glicerynę. To dzięki niej uzyskują odpowiednią konsystencję oraz nie rozwarstwiają się. Gliceryna wpływa również na poprawę zachodzących w nich procesów homogenizacji, czyli sprawia, że składniki tłuste, takie jak oleje czy masła roślinne, lepiej łączą się ze składnikami wodnymi.
Ponadto zapobiega wysychaniu składników w kremach oraz nie dopuszcza do ich krystalizacji. Niewiele osób wie, że gliceryna ma także właściwości konserwujące, przez co obniża działanie wody na kosmetyk. Woda, niestety, jest pożywką dla bakterii i innych drobnoustrojów, dlatego takie działanie jest bardzo ważne. Dodatkowo, zawarta w kosmetykach gliceryna łatwiej wnika w głąb skóry, ponieważ ma bardzo małe cząsteczki. Może z łatwością dotrzeć do warstwy rogowej skóry oraz ułatwić transport substancji odżywczych do komórek skóry. Jest to bardzo pomocne, szczególnie jeśli chodzi o takie kosmetyki, jak serum do twarzy, czy kremowa maska.
Najczęściej glicerynę można spotkać w kremach nawilżających do ciała oraz twarzy. Ma ona pozytywne działanie na skórę, ponieważ gromadzi oraz wiąże wodę w naskórku, co wpływa na jej nawilżenie. Ponadto działanie gliceryny w takim kosmetyku utrzymuje się aż do 24 godzin po nałożeniu go na skórę – na długo daje uczucie gładkiej i elastycznej skóry. Jest ona również niezbędna w kremach przeznaczonych do stóp oraz do rąk, ponieważ skóra w tych miejscach jest szczególnie narażona na spierzchnięcie oraz podrażnienia. Zwłaszcza skóra na podeszwach stóp wymaga od nas szczególnej pielęgnacji oraz nawilżenia. Kremy do skóry dojrzałej oraz z pierwszymi zmarszczkami szczególnie potrzebują gliceryny w swoim składzie. Sprawia ona, że skóra staje się bardziej napięta, a zmarszczki są znacznie mniej widoczne. Przy okazji przyspieszone są procesy regeneracyjne. Skóra w pewnym wieku traci coraz więcej wody, dlatego tak ważne jest nie tylko jej odpowiednie nawilżenie, ale przede wszystkim wiązanie wody. Dzięki glicerynie skóra staje się znacznie gładsza, a przy okazji ten składnik zapewnia poczucie świeżości.
Również w kosmetykach przeznaczonych na okres jesienno-zimowy stosowana jest gliceryna. Jej struktura sprawia, że skóra jest świetnie chroniona przed mrozem oraz zmianami temperatury. Niewiele osób zwraca uwagę na to, że także wiele kosmetyków do włosów, takich jak szampony, czy odżywki, zawiera w swoim składzie glicerynę. Świetnie działa między innymi na tzw. rozdwojone końcówki. Wygładza strukturę włosów i sprawia, że łatwiej się rozczesują.
Z gliceryny produkowane są również mydła glicerynowe z różnymi dodatkami. Istnieją firmy, które na bazie gliceryny wykonują ręcznie robione mydła naturalne. Gliceryna odpowiada za łączenie się składników oraz za tworzenie się piany podczas mycia. Na bazie gliceryny kosmetycznej można również samodzielnie wykonać własne mydło w domu z różnymi odżywczymi dodatkami, np. ze zmielonymi ziarnami kawy, które zadziałają peelingująco, czy też z płatkami owsianymi, a nawet ze suszonymi płatkami róż.
Gliceryna nie ma negatywnego wpływu na organizm, w przeciwieństwie do innych substancji konserwujących, które mogą zaszkodzić naszej skórze. Najczęściej jest produkowana syntetycznie, ale nie ma to niekorzystnego wpływu na nasze ciało. W kosmetykach ukrywa się pod nazwą „Glycerin”.