Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo pracy powinno być priorytetem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Na wielu stanowiskach konieczny jest kontakt z niebezpiecznymi substancjami, pyłami czy osobami zakażonymi różnymi chorobami. Bez zastosowania środków ochronnych, taka praca może mieć poważne skutki zdrowotne dla osób narażonych na częsty kontakt ze szkodliwymi czynnikami. Przekonaj się, w jakich miejscach pracy konieczne jest noszenie odzieży ochronnej.
W zależności od tego, w jakiej branży obraca się dany zakład przemysłowy, powinny być w nim stosowane inne środki ochrony. Jeśli na hali produkcyjnej unoszą się niebezpieczne dla zdrowia pyły lub opary toksycznych substancji, konieczne jest noszenie na twarzy maseczki przeciwpyłowej. Dodatkowym zabezpieczeniem powinny być rękawice oraz odzież ochronna, jak na przykład fartuch oraz czepek na włosy.
W magazynach, gdzie nie brakuje ciężkich regałów, paczek z towarem i wózków widłowych, konieczne jest noszenie butów ochronnych. Metalowa wkładka w obrębie palców u stóp chroni je przed zmiażdżeniem w przypadku, kiedy jakiś ciężki element spadnie z regału. Pracownikom magazynów warto też zapewnić rękawice robocze, które ochronią skórę dłoni przed rozcięciem o ostre elementy lub kartonowe pudła.
W przypadku szpitali oraz przychodni lekarskich stosowanie odzieży roboczej i ochronnej jest bardzo ważne. Wiele chorób o podłożu bakteryjnym oraz wirusowym przenosi się za pośrednictwem krwi lub płynów ustrojowych. Jeśli lekarze oraz pielęgniarki nie stosują odpowiednich środków ochrony, w tym odzieży ochronnej, mogą być narażeni na wiele niebezpiecznych chorób.
Odzież medyczna powinna być noszona przez lekarzy i innych członków personelu wyłącznie w pracy. Noszenie w szpitalu lub przychodni własnych ubrań stwarza ryzyko wyniesienia niebezpiecznych patogenów poza teren szpitala i zakażenie swoich bliskich lub przypadkowych ludzi. Jednorazowe fartuchy medyczne dostępne w internetowym sklepie https://rcmedical.pl/ są świetnym rozwiązaniem dla lekarzy i personelu medycznego pracującego na przykład na oddziale chorób zakaźnych. Dzięki stosowaniu tego typu odzieży ochronnej choroby nie będą przenosić się między pacjentami oraz między oddziałami szpitala.
Odzież robocza i ochronna ma specjalne parametry, które pozwalają chronić skórę, ubrania, a nawet kończyny pracowników, przed potencjalnymi obrażeniami. Żeby mogła ona spełniać swoją funkcję, musi być noszona oraz pielęgnowana zgodnie z zaleceniami producenta. Istotny jest także stan takich ubrań, nie mogą nosić śladów zniszczenia, ponieważ wtedy przestają pełnić dobrze swoją rolę.
Fot.: Walter Otto/unsplash.com