Czy kolor auta wpływa na cenę OC?

Czy kolor auta wpływa na cenę OC?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Składka na obowiązkowe dla właścicieli samochodów zarejestrowanych w Polsce ubezpieczenie od odpowiedzialności zawsze jest obliczana indywidualnie dla każdego kierowcy z osobna, a jej wysokość zależy od mnóstwa czynników. Czy wśród nich znajduje się tak, wydawałoby się, błaha zmienna jak kolor pojazdu? Sprawdźmy!

Kolor auta jako jeden z czynników kształtujących cenę OC?

Najpopularniejszymi kolorami samochodów w Polsce są kolejno:

  • szary,
  • czarny,
  • biały.

Kierowcy wybierają takie barwy przede wszystkim ze względów praktycznych i estetycznych. Mianowicie szary i czarny są proste w utrzymaniu, ponieważ dobrze kamuflują zabrudzenia, podczas gdy białe auta prezentują się rewelacyjnie. Niewielu kierowców ma jednak świadomość, że wybór koloru pojazdu może wpływać także na wysokość składki ubezpieczeniowej. Tak, to prawda – od tego, jaką barwę ma karoseria Twojego auta, niekiedy zależy cena obowiązkowego OC.

Jak się okazuje, część towarzystw ocenia ryzyko ubezpieczeniowe danego kierowcy m.in. właśnie na podstawie koloru auta. Czemu tak się dzieje? Najłatwiej wyjaśnić to przykładzie dwóch tych samych samochodów o identycznych parametrach należących do jednego kierowcy. Wyobraź sobie, że posiadasz dwa jednakowe modele – ta sama marka, data produkcji, wersja wyposażeniowa i jednostka napędowa – a mimo to za ubezpieczenie jednego płacisz więcej niż drugiego. Dlaczego? Tylko z powodu innego koloru karoserii.

W takim razie o jakich różnicach cenowych mowa? Czy sama barwa lakieru ma znaczny wpływ na wysokość składki? Otóż nie – różnice wynoszą mniej niż 5%. Co więcej, kolor lakieru jako czynnik wpływający na cenę OC jest uwzględniana tylko przez niektóre towarzystwa – nie wszystkie firmy na rynku biorą go pod uwagę przy kalkulacji składki na obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli chcesz sprawdzić, jak przebiega wyliczenie ceny OC, skorzystaj z serwisu https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Niewielka różnica tylko w niektórych towarzystwach

W kontekście tematu pojawia się jeszcze pytanie, jakie kolory i dlaczego są uznawane przez towarzystwa jako ryzykowne pod względem ubezpieczenia, a zatem skutkujące wyższą składką. W taki sposób traktowany jest kolor czerwony. Z jakiego powodu? Wynika to ze statystyk, które wskazują, że właśnie kierowcy prowadzący auta o takiej barwie lakieru są sprawcami większej liczby zdarzeń drogowych niż kierowcy jeżdżący samochodami w jakimkolwiek innym kolorze.

Podsumowując, mimo że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają kolor auta jako jeden z elementów kształtujących cenę OC, to jego wpływ na wysokość składki jest znikoma. Warto pamiętać jedynie o tym, że kolor czerwony może nieco podwyższyć koszt zakupu polisy, ale i tak w praktycznie nieodczuwalnym stopniu. W zasadzie nie ma się więc czym przejmować – dobierając kolor auta, kieruj się aspektami wizualnymi i praktycznymi, a nie tym, czy czasem za OC nie zapłacisz kilkunastu złotych więcej, bo masz czerwony samochód. Takie same reguły dotyczą ubezpieczenia zarówno całorocznego, jak i krótkoterminowego, o którym przeczytasz więcej pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-krotkoterminowe-skorzysta-oferty/.

Dużo istotniejsze, a właściwie decydujące aspekty, które wpływają na cenę OC, to:

  • historia ubezpieczeniowa właściciela – jej długość i liczba szkód na koncie,
  • parametry pojazdu – marka, model i przede wszystkim pojemność silnika,
  • wybór oferty – różnice cenowe pomiędzy ofertami poszczególnych towarzystw są ogromne, dlatego tak ważny jest wybór najtańszej z nich.

Zdj. główne: Peter Broomfield/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak można samodzielnie rozjaśnić włosy?
Jak można samodzielnie rozjaśnić włosy?
Nie chcesz lub nie możesz udać się do fryzjera, ale chcesz rozjaśnić swoje włosy, tylko nie wiesz, jak zrobić to samodzielnie? Sprawdź już teraz, o czym musisz wiedzieć!
Podkład nawilżający – niezawodne rozwiązanie dla zdrowia Twojej cery i idealnego makijażu
Podkład nawilżający – niezawodne rozwiązanie dla zdrowia Twojej cery i idealnego makijażu
W dzisiejszym zabieganym świecie, utrzymanie zdrowej i promiennej cery może okazać się sporym wyzwaniem. Na szczęście istnieje niezawodne rozwiązanie, które dba zarówno o zdrowie Twojej skóry, jak i zapewnia idealne wykończenie makijażu - podkład nawilżający.
Tańsze zamienniki kultowych kosmetyków
Tańsze zamienniki kultowych kosmetyków
Chcesz mieć trwałą pomadkę, więc sądzisz, że musisz wydać na nią więcej pieniędzy? Niekoniecznie. Możesz znaleźć na drogeryjnych półkach znacznie tańsze zamienniki kultowych produktów kosmetycznych.
Ostatnie wpisy