Czy kolor auta wpływa na cenę OC?

Czy kolor auta wpływa na cenę OC?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Składka na obowiązkowe dla właścicieli samochodów zarejestrowanych w Polsce ubezpieczenie od odpowiedzialności zawsze jest obliczana indywidualnie dla każdego kierowcy z osobna, a jej wysokość zależy od mnóstwa czynników. Czy wśród nich znajduje się tak, wydawałoby się, błaha zmienna jak kolor pojazdu? Sprawdźmy!

Kolor auta jako jeden z czynników kształtujących cenę OC?

Najpopularniejszymi kolorami samochodów w Polsce są kolejno:

  • szary,
  • czarny,
  • biały.

Kierowcy wybierają takie barwy przede wszystkim ze względów praktycznych i estetycznych. Mianowicie szary i czarny są proste w utrzymaniu, ponieważ dobrze kamuflują zabrudzenia, podczas gdy białe auta prezentują się rewelacyjnie. Niewielu kierowców ma jednak świadomość, że wybór koloru pojazdu może wpływać także na wysokość składki ubezpieczeniowej. Tak, to prawda – od tego, jaką barwę ma karoseria Twojego auta, niekiedy zależy cena obowiązkowego OC.

Jak się okazuje, część towarzystw ocenia ryzyko ubezpieczeniowe danego kierowcy m.in. właśnie na podstawie koloru auta. Czemu tak się dzieje? Najłatwiej wyjaśnić to przykładzie dwóch tych samych samochodów o identycznych parametrach należących do jednego kierowcy. Wyobraź sobie, że posiadasz dwa jednakowe modele – ta sama marka, data produkcji, wersja wyposażeniowa i jednostka napędowa – a mimo to za ubezpieczenie jednego płacisz więcej niż drugiego. Dlaczego? Tylko z powodu innego koloru karoserii.

W takim razie o jakich różnicach cenowych mowa? Czy sama barwa lakieru ma znaczny wpływ na wysokość składki? Otóż nie – różnice wynoszą mniej niż 5%. Co więcej, kolor lakieru jako czynnik wpływający na cenę OC jest uwzględniana tylko przez niektóre towarzystwa – nie wszystkie firmy na rynku biorą go pod uwagę przy kalkulacji składki na obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli chcesz sprawdzić, jak przebiega wyliczenie ceny OC, skorzystaj z serwisu https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Niewielka różnica tylko w niektórych towarzystwach

W kontekście tematu pojawia się jeszcze pytanie, jakie kolory i dlaczego są uznawane przez towarzystwa jako ryzykowne pod względem ubezpieczenia, a zatem skutkujące wyższą składką. W taki sposób traktowany jest kolor czerwony. Z jakiego powodu? Wynika to ze statystyk, które wskazują, że właśnie kierowcy prowadzący auta o takiej barwie lakieru są sprawcami większej liczby zdarzeń drogowych niż kierowcy jeżdżący samochodami w jakimkolwiek innym kolorze.

Podsumowując, mimo że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają kolor auta jako jeden z elementów kształtujących cenę OC, to jego wpływ na wysokość składki jest znikoma. Warto pamiętać jedynie o tym, że kolor czerwony może nieco podwyższyć koszt zakupu polisy, ale i tak w praktycznie nieodczuwalnym stopniu. W zasadzie nie ma się więc czym przejmować – dobierając kolor auta, kieruj się aspektami wizualnymi i praktycznymi, a nie tym, czy czasem za OC nie zapłacisz kilkunastu złotych więcej, bo masz czerwony samochód. Takie same reguły dotyczą ubezpieczenia zarówno całorocznego, jak i krótkoterminowego, o którym przeczytasz więcej pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-krotkoterminowe-skorzysta-oferty/.

Dużo istotniejsze, a właściwie decydujące aspekty, które wpływają na cenę OC, to:

  • historia ubezpieczeniowa właściciela – jej długość i liczba szkód na koncie,
  • parametry pojazdu – marka, model i przede wszystkim pojemność silnika,
  • wybór oferty – różnice cenowe pomiędzy ofertami poszczególnych towarzystw są ogromne, dlatego tak ważny jest wybór najtańszej z nich.

Zdj. główne: Peter Broomfield/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
H&M eksperymentuje usługą recyklingu ubrań – na razie w Sztokholmie
H&M eksperymentuje usługą recyklingu ubrań – na razie w Sztokholmie
H&M wprowadza usługę recyklingu. Pólki co jest dostępna w Sztokholmie. Sieć nie zdradza na razie, czy rozszerzy ją na inne rynki.
Sposoby na nawilżenie cery
Sposoby na nawilżenie cery
Chcesz cieszyć się zdrową i promienną cerą bez zmarszczek i suchych skórek? Poznaj sposoby na skuteczne i dogłębne nawilżanie skóry.
Skuteczne sposoby na pozbycie się worków pod oczami
Skuteczne sposoby na pozbycie się worków pod oczami
Opuchnięte oczy nigdy nie wyglądają dobrze. Skorzystaj z naszych rad i ciesz się pięknym spojrzeniem nawet po nieprzespanej nocy!
Ostatnie wpisy