Co wywołuje grzybicę pochwy?

Co wywołuje grzybicę pochwy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Grzybica pochwy wielu osobom kojarzy się jedynie z problemem, który może nastąpić po kontakcie seksualnym z zakażoną osobą. Mało kto jednak wie, że grzybica pochwy częściej pojawia się samoistnie. Jak to możliwe? Przekonaj się, co wpływa na pojawienie się grzybicy pochwy, jakie ma ono objawy i jakie kobiety są najbardziej narażone na zapalenie.

Jakie są czynniki sprzyjające pojawianiu się grzybicy pochwy?

Mimo tego, że zapalenie grzybicze pochwy w dużej mierze może powstać samoistnie, są czynniki, które ułatwiają rozmnażanie się grzybów. Zwracając uwagę na same czynniki wewnętrzne, warto wspomnieć o zmienionym pH pochwy kobiet w ciąży, które szczególnie są narażone na tego typu zapalenia. W przypadku ciężarnych pań nie warto leczyć się samodzielnie. Należy od razu skontaktować się ze specjalistą. Na wstępie może wystarczyć teleporada online, która pomoże ustalić sposób leczenia.

Pozostałe czynniki, które wpływają na rozwój grzybów, to choroby metaboliczne (np. cukrzyca), zaburzenia hormonalne, życie w ciągłym stresie, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz stosowanie nieprawidłowej dietę. Nie powinno być w niej dużo cukrów złożonych i tłuszczy. Rozwojowi zapalenia pochwy mogą również sprzyjać niewyleczone infekcje, sterydoterapia czy antybiotykoterapia. Dodatkowo warto zwracać uwagę na aktywne życie seksualne z zarażonymi partnerami, materiały syntetyczne bielizny, niską odporność organizmu, perfumowane podpaski i zaniedbywanie higieny intymnej.

Aby chronić się przed zapaleniem pochwy, należy dbać o regularną higienę z wykorzystaniem specjalnych środków do pielęgnacji i mycia. Powinny mieć one 5,5 pH, aby zapewnić bezpieczeństwo flory bakteryjnej pochwy. Dbanie o jej stan pomoże uniknąć bólu i problemów związanych z zapaleniami różnego typu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak dbać o swoje zdrowie, to koniecznie sprawdź stronę Seniore.pl, gdzie znajdziesz wiele ciekawych artykułów na różne tematy, szczególnie interesujące dla seniorów.

Jakie są przyczyny grzybicy pochwy?

Grzybica pochwy pojawia się zawsze wtedy, gdy zostanie zaburzona praca flory bakteryjnej i dobre bakterie przestają walczyć z grzybami, które znajdują się naturalnie wewnątrz pochwy. Do zaburzenia prawidłowego pH, które chroni pochwę przed rozwojem grzybów, może dojść w każdej chwili. Powodem bywa zła higiena czy problemy zdrowotne. Przez to do pojawienia się grzybicy może dojść samoistnie, bez udziału zewnętrznych grzybów czy zakażonych osób. Jeśli współczynnik pH w pochwie nie będzie wynosić pomiędzy 3,5-4,5, grzyby mogą zacząć się rozprzestrzeniać i od razu zaatakują błony śluzowe pochwy.

Nie można jednak ukrywać, że czynniki zewnętrzne również są w stanie wpłynąć florę bakteryjną i przyczynić się do zakażenia. Należy się wystrzegać stosunków seksualnych bez zabezpieczenia, korzystania z publicznych toalet oraz chodzenia na ogólnodostępne baseny, a tym bardziej do jacuzzi czy korzystania z czyjejś wanny.

Fot.: CDC/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Unikalna kurtka z wbudowanym panelem grzewczym od Diverse – jesienny hit!
Unikalna kurtka z wbudowanym panelem grzewczym od Diverse – jesienny hit!
Odkryj kolekcję wyjątkowych kurtek z wbudowanym panelem grzewczym od marki Diverse!
Jak dodatki wpływają na stylizacje?
Jak dodatki wpływają na stylizacje?
Akcesoria są nieodłącznym elementem każdej stylizacji. Mogą sprawić, że nawet najprostszy outfit nabierze charakteru i indywidualnego stylu. Odpowiednio dobrane dodatki potrafią wpłynąć na całokształt stylizacji, podkreślając jej mocne strony i maskując ewentualne niedoskonałości.
Hit lat 90-tych – koszula wiązana z przodu
Hit lat 90-tych – koszula wiązana z przodu
Koszula wiązana z przodu była prawdziwym hitem lat 90. i dziś znowu wróciła do łask. Sprawdź jak ją nosić i z czym łączyć.
Ostatnie wpisy