Cienkie i łamliwe paznokcie – jak je uratować?

Cienkie i łamliwe paznokcie – jak je uratować?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Problem cienkich i łamliwych paznokci jest bardzo powszechny. Dotyczy osób w każdym wieku i ma różne przyczyny, nie zawsze zależne od nas. Jednak zmiana niektórych nawyków może bardzo pomóc w zapobieganiu łamania się paznokci. W tym artykule poznasz przyczyny problemów z paznokciami oraz sposoby, jak im zaradzić. 

Jakie są przyczyny łamania się paznokci? 

Nieodpowiednia pielęgnacja

Nieodpowiednia pielęgnacja to najczęstsza przyczyna problemów z paznokciami. Zbyt mocne opiłowanie oraz regularne używanie acetonu sprawiają, że płytka się niszczy. Bardzo ważne jest również odpowiednie zdejmowanie manicure’u hybrydowego.

Kontakt z niektórymi detergentami

Wiele kobiet zapomina, jak ważne jest używanie rękawiczek przy sprzątaniu. To istotna sprawa, ponieważ kontakt z detergentami niszczy zarówno paznokcie, jak i skórę dłoni. 

To szczególnie niebezpieczne, jeżeli używamy mocnych lub żrących środków czyszczących.

Choroby 

Na stan naszych paznokci ma wpływ stan zdrowia organizmu. Choroby tarczycy czy grzybica osłabiają płytkę. Warto więc regularnie chodzić do lekarza i sprawdzać, czy w naszym organizmie nie dzieje się nic niedobrego.

Niewłaściwa dieta 

Wszyscy wiemy, jak duży wpływ na nasze zdrowie i wygląd ma dieta. Jeżeli nie dostarczamy do organizmu składników takich jak cynk, wapń i witaminy, to odbija się to na paznokciach. Każdego dnia więc powinniśmy dbać o to, co jemy. 

Jak uratować łamliwe paznokcie domowymi sposobami?

Zmiana diety

Na samym początku walki z problemami z paznokciami warto zmienić dietę. Zadbaj o to, aby znalazły się w niej produkty bogate w cynk, witaminy z grup A, B i E oraz białko. Starajmy się unikać słodyczy i alkoholu, jak również produktów wysokoprzetworzonych. Warto również suplementować witaminy, ponieważ ich niedobory są częste i niebezpieczne dla paznokci. 

Kąpiel z siemienia lnianego

To dobry sposób na ratunek dla zniszczonych paznokci. Wystarczy zalać wrzącą wodą 2 łyżki siemienia lnianego. W tak przygotowanej mieszance zanurz końcówki palców na około 20 minut, a całość spłucz wodą. Pamiętaj, aby woda nie była zbyt gorąca. 

Stosowanie czosnku

Czosnek jest znany ze swoich zdrowotnych właściwości. Rozgnieciony ząbek czosnku połącz z łyżeczką oliwy, a otrzymaną mieszankę nałóż na paznokcie. Po 5 minutach wszystko dokładnie spłucz i umyj palce wodą z mydłem. Pamiętaj, że woń czosnku może się utrzymywać jeszcze wiele godzin.

Mieszanka octu jabłkowego z wodą

To kolejna kąpiel, która może pomóc Twoim paznokciom. Połącz wodę z octem jabłkowym w stosunku 1:1. W takiej kąpieli trzymaj paznokcie przez kilka minut, a następnie umyj palce. Uważaj jednak na ten zabieg, jeżeli masz ranki na dłoniach i wokół paznokci, wtedy może to być bolesne. 

Zdjęcie główne: Ellie Eshaghi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak naturalne suplementy mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem?
Jak naturalne suplementy mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem?
Odkryj właściwości naturalnych suplementów diety, które pomagają w łagodzeniu objawów stresu. Naucz się, jak je skutecznie wykorzystać do poprawy swojego samopoczucia.
Jak skutecznie wyczyścić gąbeczkę do makijażu – poznaj rewelacyjny sposób!
Jak skutecznie wyczyścić gąbeczkę do makijażu – poznaj rewelacyjny sposób!
Od kiedy na rynku pojawiły się gąbki do makijażu, kobiety oszalały na ich punkcie. Chcesz wiedzieć, jak skutecznie można je wyczyścić? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Jak wybrać odpowiedni sprzęt do pomiaru ciśnienia w oku? Przewodnik dla specjalistów
Jak wybrać odpowiedni sprzęt do pomiaru ciśnienia w oku? Przewodnik dla specjalistów
Rozważasz zakup sprzętu do pomiaru ciśnienia w oku? Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze tego urządzenia. Poznaj kluczowe cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę.
Ostatnie wpisy