Zapewne wiele kobiet doświadczyło sytuacji, w której półka w łazience jest pełna rozmaitych kosmetyków, a nadal nie widać upragnionych efektów pielęgnacji. Na szczęście można rozwiązać ten problem. Podpowiadamy, jakie błędy popełniamy najczęściej w codziennej pielęgnacji.
Warto dokładnie przeanalizować swoją poranną i wieczorną rutynę dbania o cerę. Być może na którymś etapie popełniasz błędy, które sprawiają, że cała pielęgnacja nie przynosi zadowalających efektów. Istnieje 5 najbardziej popularnych „grzechów głównych”, które sprawiają, że tak się dzieje.
28 dni – tyle wynosi średni cykl całkowitej odnowy naskórka. Eksperci twierdzą, że musi minąć około miesiąca, abyśmy mogli zobaczyć wyraźne rezultaty wynikające z pielęgnacji skóry. Choć pierwsze efekty mogą pojawić się wcześniej, to na trwałe zmiany trzeba trochę poczekać. Wiele osób szybko zmienia kosmetyk, jeżeli po tygodniu nie widzi poprawy. To zdecydowany błąd – warto dać skórze czas na wchłonięcie składników aktywnych zawartych w kremie czy toniku oraz szansę na odbudowę.
Delikatne złuszczanie naskórka powoduje wyrównanie powierzchni i faktury skóry. Dzięki temu cera może lepiej wchłaniać składniki aktywne zawarte w aplikowanych kosmetykach. Złuszczanie pomaga także szybciej pozbyć się nieestetycznych przebarwień. To bardzo istotny element w pielęgnacji, jednak kobiety nierzadko przesadzają i stosują specjalne maski złuszczające zdecydowanie za często. Błędem jest także pomijanie tego kroku. Jako optymalne zaleca się stosowanie łagodnych peelingów drobnoziarnistych lub enzymatycznych z kwasami AHA/BHA raz w tygodniu. Należy to jednak dostosować do wieku oraz wrażliwości swojej skóry.
Warstwa hydrolipidowa stanowi barierę ochronną skóry. Przede wszystkim zapewnia odpowiednie nawilżenie. Intensywne stosowanie peelingów mechanicznych i maseczek złuszczających może zaburzyć działanie warstwy hydrolipidowej. Warto unikać produktów z SLS, które mocno wysuszają cerę. Nawet w przypadku cery tłustej warto wybierać produkty odżywiające i normalizujące pracę gruczołów łojowych.
Nadmiar kosmetyków w codziennej pielęgnacji może wyrządzić równie duże szkody, jak ich brak. Choć sklepy kuszą rozmaitymi promocjami i ofertami łączonymi, nie powinno się stosować więcej niż od 3 do 5 produktów oraz zmieniać ich częściej niż co miesiąc. Skóra, która dostaje za dużo różnorodnych składników aktywnych, szybko stanie się przewrażliwiona. Pielęgnacja ma wspierać naturalne funkcje cery, dlatego nie warto przesadzać z ilością kosmetyków.
Warto samodzielnie dobierać produkty do potrzeb swojej cery. Skóra koleżanki, mamy czy znanej influencerki będzie miała z pewnością inne wymagania, dlatego nie należy zbytnio sugerować się ich poleceniami. Nawet jeżeli u innych dany krem daje spektakularne efekty, lepiej upewnić się, do jakiego typu cery jest przeznaczony.
Odpowiednia pielęgnacja skóry to przede wszystkim cierpliwe powtarzanie codziennych zabiegów z pomocą wysokiej jakości kosmetyków ze składnikami odżywczymi. Warto zadbać o holistyczne podejście, które zapewni szybsze efekty. Oprócz używania preparatów dostosowanych do danej cery należy przestrzegać też zdrowej diety. Aby skóra była odpowiednio nawodniona należy pić około 2 litrów wody dziennie oraz dbać o spożywanie codziennej zalecanej porcji warzyw i owoców. Szczególnie cenne będą wszystkie produkty bogate w witaminy A, E oraz C. Chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz odżywiają tkanki od środka. Dla ogólnego lepszego samopoczucia warto ograniczyć ilość spożywanych cukrów oraz produktów wysoko przetworzonych. Brak snu również jest mocno widoczny na skórze i przyczynia się do jej szybszego starzenia. Warto dbać o regularny tryb snu po minimum 7–8 godzin. W połączeniu ze stosowanymi kosmetykami skóra będzie odżywiona, jędrna i pełna blasku.