Artykuł sponsorowany
Włosy od zawsze były uznawane jako atrybut urody. To one dodają ci pewności siebie, a ich utrata może być przyczyną obniżonej samooceny, a nawet depresji. Zobacz, kiedy ich wypadanie może być przyczyną niepokoju.
Na skórze twojej głowy znajduje się ok. 100-150 tysięcy włosów. Między 9. a 22. tygodniem życia płodowego kształtuje się ta ilość. Niezsynchronizowany jest cykl włosa. W ciągu twojego życia mieszek może przechodzić średnio 20-30 cykli włosowych. Przeciętnie każdy włos życie 3-4 lata i jest to tak zwana anagenu, czyli faza wzrostu. Po tym okresie wypada — wchodzi w stan spoczynku, telogenu. Twoje włosy wypadają, ponieważ mieszek włosowy osłabia się i zanika. W naturalnym procesie w ten sposób tracisz ok. 50-100 włosów dziennie.
Nadmierne wypadanie włosów występuje wtedy, gdy przez różne czynniki, przeciętna liczba utraty włosów wzrasta. Powinieneś czuć niepokój, gdy wypadają one garściami na przykład podczas mycia czy czesania, a także gdy zauważysz ich większą ilość na poduszce. Temu procesowi może towarzyszyć także zmiana struktury włosa, ich nadmierna szorstkość i przesuszanie oraz utrata blasku.
Przyczyn nadmiernej utraty włosów jest dużo. Związane są one głównie z uwarunkowaniami genetycznymi i hormonalnymi, stresem, przemęczeniem, niewłaściwą dietą, stosowanymi lekami, infekcjami i nieodpowiednią pielęgnacją. Sezonowe wypadanie włosów, które nasila się wiosną i jesienią, dotyczyć może nawet co drugiej osoby.
Jeśli zaobserwujesz pierwsze objawy wypadania włosów, jednakowo wynikające z przemęczenia, stresu, pory roku czy przez inne niezależne czynniki, warto podjąć kurację pielęgnacyjną, ponieważ to ona pozwoli ci na zahamowanie utraty włosów. W sklepach lub aptekach warto szukać preparatów, które nie tylko zatrzymają okresowe i przedwczesne wypadanie włosów, ale również takie, które zadziałają stymulująco na komórki mieszków włosowych. Te środki pobudzą je do odrastania oraz zagęszczania. Gdy zaobserwujesz problem wypadania włosów u siebie, stawiaj tylko i wyłącznie na sprawdzone preparaty. Muszą one mieć udowodnione działanie stymulujące wzrost włosów, a ponadto charakteryzować się muszą bezpieczeństwem stosowania oraz wysoką skutecznością działania.
Jeśli problem jest bardzo duży, warto przemyśleć leczenie farmakologiczne, które znajdziesz na przykład na stronie https://centrumkierach.pl/leczenie-farmakologiczne-wypadania-wlosow/. To sposób najczęściej wykorzystywany w walce z wypadaniem włosów i łysieniem.
Zdjęcie główne: pexels.com/Ron Lach