Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Wpływają na nie zarówno czynniki zewnętrzne, jak choroby lub nieodpowiednia dieta, jak i wewnętrzne – np. stres. Gdy już poznamy przyczynę, warto podjąć walkę z tym zjawiskiem. Jak? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Wypadanie włosów jest czymś normalnym. Szacuje się, że średnio tracimy od 50 do 100 włosów dziennie. Problemem jest, gdy wypada ich znacznie więcej. Dobrze jest wtedy udać się do lekarza, gdyż przyczynami mogą być np. problemy z tarczycą, stres, choroby skóry głowy, łysienie androgenowe, problemy hormonalne lub przyjmowanie niektórych leków. Jeżeli ze zdrowiem jest wszystko w porządku, można spróbować domowych sposobów na wypadanie włosów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co zadziała najlepiej. Dobrze jest spróbować kilku metod i obserwować, która jest najskuteczniejsza.
Jeżeli borykasz się z wypadaniem włosów, przyjrzyj się dobrze swojemu odżywianiu. Dietetycy zauważają, że spożywanie pietruszki, bazylii oraz sałaty częściej niż trzy razy w tygodniu może mieć dobry wpływ na włosy i zapobiegać ich wypadaniu. Warto również wzbogacić swoje posiłki o aminokwasy, które odpowiadają za właściwą produkcję białka. Niezbędne są także jaja, orzechy, fasola, groszek, ryby, niskotłuszczowy nabiał, mięso kurczaka oraz indyka.
Sama dieta może nie wystarczyć, by skutecznie uporać się z wypadaniem włosów. Warto zadbać również o odpowiednią suplementację. Pomocne mogą się okazać witaminy A, B, C, D, żelazo, selen oraz cynk. Za prawidłową syntezę kwasów tłuszczowych, która ma wpływ na cykl życia włosa, odpowiada biotyna – ją też warto włączyć do swojej codziennej suplementacji.
Myjąc głowę w nieodpowiedni sposób, mechanicznie uszkadzamy cebulki włosa i narażamy je na nadmierne wypadanie. Kluczowy jest dobór odpowiedniego szamponu o łagodnym działaniu, który oczyści skórę głowy i sprawi, że włosy staną się mocniejsze. Znaczenie ma również sama technika mycia. Ważne jest, by nie ciągnąć i nie szarpać kosmyków.
Regularne olejowanie włosów sprawia, że stają się one odżywione oraz wzmocnione, co zapobiega ich wypadaniu. Idealnie sprawdzą się w tym celu olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Pozytywne rezultaty przynosi również nakładanie olejków eterycznych, np. z drzewa cedrowego, lawendy, trawy cytrynowej i mięty pieprzowej.
Uczesania, które zbyt mocno ciągną włosy u nasady, mogą przyczyniać się do nadmiernego ich wypadania. Wszelkiego rodzaju ciasne kucyki, mocno splecione warkocze itp. mogą sprawiać, że włosów na głowie będzie ubywać. Warto zastąpić je luźniejszymi, mniej obciążającymi fryzurami. Nie powinno się również zbyt często stosować zabiegów z udziałem wysokich temperatur, jak np. prostowanie lub kręcenie lokówką.
Zbyt częste farbowanie włosów, szczególnie silnymi produktami zawierającymi amoniak, może je osłabić. Możesz zastąpić je naturalnymi sposobami koloryzacji, jak np. wywar z kasztanowca, lub łagodnymi farbami, koniecznie wysokiej jakości.
Jeżeli borykasz się z zaawansowanym wypadaniem włosów, warto się zastanowić nad laseroterapią, która poprawi ich gęstość i pobudzi cebulki do regeneracji i wzrostu. Takie zabiegi można wykonać w gabinecie specjalisty lub w domu za pomocą specjalnego urządzenia.
Na nadmierne łysienie pomaga również wstrzyknięcie osocza. Krew przepuszcza się przez specjalną wirówkę, by oddzielić płytki, a następnie wstrzykuje w skórę głowy. Dzięki temu jesteśmy w stanie stymulować wzrost nowych włosów. Taki zabieg wykonuje się w gabinecie medycyny estetycznej.
Zdjęcie główne: Element5 Digital/unsplash.com