Jak dbać o ubrania, by długo wyglądały jak nowe?

Jak dbać o ubrania, by długo wyglądały jak nowe?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ubrania to dla każdego z nas druga skóra – nosimy je codziennie, wykonujemy w nich nasze obowiązki i celebrujemy ważne uroczystości. Mamy swoje gusta oraz style, a co się z tym wiąże – posiadamy swoich faworytów. Dowiedz się jak skutecznie przedłużyć żywotność swoich ulubionych ubrań!

Jak czyścić swoje ubrania?

Zacznijmy od tego, że mamy wiele rodzajów materiałów oraz tkanin, które wymagają specjalnego traktowania – na przykład prania w rękach, użycia łagodniejszych środków piorących, bądź niższych temperatur, w których się je oczyszcza. Często jest również tak, że sam proszek do prania, czy kapsułki nie wystarczają i trzeba użyć w wyjątkowych sytuacjach wybielacza lub odplamiacza. Jednak najczęściej sięga się (zaraz po proszku) po płyny do płukania. Najlepszym wyborem wśród nich okazuje się włoska marka Felce Azzurra, która całkowicie zdominowała swój rodzimy rynek, a teraz jest doceniana również na zachodzie – w tym Polsce. W szerokim wachlarzu asortymentu znajdziemy tam nie tylko środki dbające o nasze ubrania, ale także produkty kosmetyczne.

            Należy jednak pamiętać, że:

  • częste pranie przyspiesza proces niszczenia ubrań,
  • przy wrzucaniu ich do pralki najlepiej mieć je odwrócone na lewą stronę – by zapobiec mechaceniu ich,
  • jeśli ubrania nie są jednolitego koloru zawsze warto wrzucić chusteczkę wchłaniającą kolor – zapobiegnie to zafarbowaniu innych ubrań,
  • nie przetrzymuj za długo odzieży w pralce – zbyt długie gniecenie im nie służy
  • oprócz proszku stosuj płyny do płukania z sklepów o szerokim i dobrym jakościowo asortymencie (https://eurochemia.com/39-plyny-do-plukania)

Ubranie w szafie

Zarówno w pralce, tak i w szafie trzeba dbać o swoje ubrania. Co jakiś czas wypada wietrzyć szafę, segregując i wyrzucając te, które już na nas nie pasują, bądź wolimy je komuś oddać. Najczęściej czynności te podejmuje się wiosną, lecz warto robić to w każdym kwartale. Największym zagrożeniem dla naszej garderoby będą kurz, wilgoć oraz złośliwe owady – mole. Dlatego należy się przed nimi zabezpieczać.

  • Do szafy warto wsadzić woreczki lub mydła o zapachu lawendy – nie dość, że zapewniają świetny aspekt zapachowy, to jeszcze skutecznie odstraszają mole.
  • Eleganckie i wełniane rzeczy warto trzymać w specjalnych pokrowcach.
  • Swetry należy składać na regałach – wieszanie ich na wieszakach sprawi, że się naciągną w sposób niepożądany.
  • Wieszaki nie mogą posiadać ostrych zakończeń, gdyż w większości przypadków ubrania rozdzierają się o ostre końce.
  • Ubrania na wieszaku należy układać jedną stroną – zapobiega to zgniataniu ich.
  • Dobrym pomysłem będzie również zapinanie powieszonych koszul – z tego samego powodu co w powyższym przykładzie.
  • Jeśli w naszej garderobie przetrzymujemy buty – należy je schować do pudełek (zapobiega to osiadaniu kurzu i ułatwia sprzątanie w późniejszym czasie).
  • Warto postawić na zakup specjalnej golarki do zmechaceń – ubrania na pewno na tym skorzystają.
  • Do szybkiego przeczyszczenia ubrań można użyć rolki, a jeśli nie mamy jej pod ręką – wilgotnej szmatki.

Dbanie o odzież skórzaną oraz jedwab

Na samym początku ustalmy jedną rzecz: odzieży skórzanej nie pierzemy w pralce. No chyba, że zależy nam na jak najszybszym zakończeniu jej żywota. Odpada również stosowanie silnych detergentów, które mogłyby nieodwracalnie uszkodzić skórę. Do gry wchodzą tylko wilgotne, wykonane z delikatnego materiału ściereczki. Natomiast do szczególnej pielęgnacji przydadzą się specjalne środki do tego stworzone, które rozpyla się po powierzchni, pozostawia na 2 min, a następnie miękką gąbką ściera. Odzież skórzana więcej nie potrzebuje.

Inna bajka jest natomiast z jedwabiem. Potrzebuje on bardziej specjalnych warunków niż skóra. Pierzemy go w ciepłej (nigdy w gorącej!) wodzie. Można dodać octu, soku z cytryny, bądź soli,a następnie kilka razy przepłukać. Trzeba się wystrzegać namaczania materiału na dłuższy okres czasu – skręcone nitki jedwabnika zaczynają się rozluźniać, doprowadzając do wyniszczenia materiału. Jedwab przechowujemy w suchym miejscu pozbawionym światła. Może być powieszony na wieszaku, lub poskładany na regale – ważne, by materiał nie został przygnieciony przez inne, ciężkie ubrania.

Dbanie o odzież sportową

Odzież sportowa została stworzona tak, by wchłaniać pot. Dlatego należy pamiętać, by prać ją w niskich temperaturach (najlepiej ręcznie lub w prace posiadającej funkcję prania delikatnych tkanin), z małą ilością detergentów. Najlepiej jest to zrobić zaraz po treningu, gdyż może się okazać, że ubrania przesiąkły nieprzyjemnym zapachem. Pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy – nie prasuj odzieży sportowej. Nie jest to materiał, któremu to służy.

Coś jeszcze?

Wiemy już jak dbać o nasze ubrania, jak je przechowywać, prać, jakie preparaty stosować. Ale czy jest coś jeszcze, na co można zwrócić uwagę? Owszem. Zawsze po zakupie kolejnego ubrania trzeba sprawdzać metki ubrań, ponieważ one powiedzą nam najwięcej o ich potrzebach.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Klapki na obcasie to hit tych wakacji. Zobacz, gdzie kupić najpiękniejsze
Klapki na obcasie to hit tych wakacji. Zobacz, gdzie kupić najpiękniejsze
Odkryj 7 stron internetowych, na których kupisz najmodniejsze w tym sezonie klapki na obcasie!
Koszule damskie, które nigdy nie przestaną być modne
Koszule damskie, które nigdy nie przestaną być modne
Koszule damskie zawsze były klasycznymi dodatkami do naszych stylizacji. Są bardzo eleganckie, a przy tym zaskakująco wygodne.
Wypadanie włosów — kiedy to powód do niepokoju?
Wypadanie włosów — kiedy to powód do niepokoju?
Nie wiesz, czy wypadanie twoich to powód do niepokoju? Zobacz, kiedy należy się martwić.
Ostatnie wpisy