Ewolucja kobiecej bielizny

ModaUbrania
Ewolucja kobiecej bielizny
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kiedy myślimy o damskiej bieliźnie, do głowy przychodzą nam obrazy znane z reklam i codziennego życia. Zapominamy, że to, jaki obecnie kształt przybierają dobrze nam znane przedmioty i aspekty, do niedawna nie było wcale sprawą oczywistą. Wiele z nich musiało się usankcjonować na przestrzeni lat, jeśli nie wieków. Na przykład jeszcze sto lat temu kolor różowy uchodził za kolor chłopców, niebieski zaś przypisywano dziewczynkom. Bielizna, jaką znamy obecnie, ewoluowała na przestrzeni tysiąca lat. Prześledźmy jej losy.

Prapoczątki bielizny

Archeolodzy są zdania, że coś na kształt bielizny pojawiło się już w cywilizacji nad Nilem. To właśnie Egipcjanie, stosując kawałki płótna, ochraniali intymne miejsca przed palącym słońcem i temperaturą. Egipskie kobiety stosowały tuniki, które jednocześnie służyły im za odzienie wierzchnie. Jak radziły sobie starożytne Greczynki i Rzymianki? Otóż stosowały pasy materiałów, którym obowiązywały sobie biust, a na to zakładały tuniki. Możemy zatem zauważyć, że o wiele większą uwagę przykładano do piersi, dolnymi partiami ciała nikt się nie przejmował, co trwało przez średniowiecze.

Praktyczny wymiar bielizny – pierwsze majtki

Pewnego rodzaju prototyp majtek zyskał na popularności w Wenecji. Element garderoby nazywał się calzoni; były to sięgające okolic kolan spodenki zakładane pod spódnice. Może dziś budzić śmiech fakt, iż “pramajtki” przez władze kościelne zostały uznane za gorszące, z drugiej strony zaznaczyć, że stały się elementem stroju weneckich kurtyzan. Mimo to mijały wieki i calzoni przetrwały, poza Włochami na całym świecie znane pod nazwą “pantalony”. Ich noszenie wiązało się raczej ze złem koniecznym niż codziennością – ubierano je przy ostrych zimach, a także zalecano kobietom starszym i chorym. Mimo to przyjęły się, szczególnie w chłodniejszych częściach kontynentu. Spodobały się kobietom aktywnym fizycznie i nic w tym dziwnego, w końcu trudno wyobrazić sobie jazdę konną w spódnicy.

Nowoczesna bielizna damska jest nie tylko wygodna, ale i pięknie się prezentuje

Nowe spojrzenie na bieliznę 

Zanim gorset stał się symbolem ucisku kobiet, upowszechnił się jako istotny element bielizny spajający górę z dołem. Romans gorsetu z pantalonami i halkami trwał do pierwszej wojny światowej. W latach 20. XX wieku kobiety odrzuciły gorsety i zaczęły nosić krótsze spódnice i sukienki. Pojawiły się majtki z gumką w pasie oraz rajstopy. Rajstopy wiązały się z potrzebą eksponowania nóg; piękne i praktyczne, produkowane z jedwabiu, a po pierwszej wojnie wykonywane z nylonu stanowiły ciekawą propozycję dla kobiet z uboższych warstw społecznych. Kolejne dziesięciolecia przyniosły kolejne rozwiązania, materiały oraz przemyślenia na tematy roli bielizny w życiu kobiecym. Uważano, słusznie zresztą, że bielizna damska powinna być praktyczna, jej krój maksymalnie uproszczony, a materiały wysokiej jakości. Obecny kształt bielizny jest stosunkowo nowym wynalazkiem, liczącym sobie niecały wiek.

Bielizna dziś

Jak kwestia bielizny przedstawia się w drugiej dekadzie XXI wieku? Z pewnością kobiety mają szerszy wybór bielizny, pod względem rodzaju i stylu. Dzielimy bieliznę na sportową, zmysłową, codzienną, okazyjną. Co więcej, uznajemy za bieliznę krótkie topy na ramiączkach, bezszwowe koszulki, a nawet piżamy czy sportowe legginsy bezszwowe. Wielki temat to także bielizna funkcyjna – modelująca figurę, ukrywająca mankamenty, a eksponująca atuty kobiecej figury. Możemy się zatem zastanawiać, jakie zmiany w produkcji bielizny przyniosą kolejne lata i dziesięciolecia.

Fot. mat. prasowe gabriella.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zabiegi poprawiające kondycję skóry
Zabiegi poprawiające kondycję skóry
Poznaj zabiegi, dzięki którym wysmuklisz sylwetkę, pozbędziesz się przebarwień i rozjaśnisz cerę.
Biżuteria z aleksandrytem
Biżuteria z aleksandrytem
Aleksandryt, nazwany na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, to rzadki klejnot odkryty w górach Uralu w Rosji na początku XIX wieku.
5 najmodniejszych modeli torebek na sezon wiosna–lato 2022
5 najmodniejszych modeli torebek na sezon wiosna–lato 2022
Sezon wiosna–lato 2022 zbliża się wielkimi krokami, a ty nie masz jeszcze odpowiedniej torebki? Sprawdź, jakie modele na zbliżający się sezon przygotowali projektanci mody!
Ostatnie wpisy