Idealnie gładkie, pozbawione włosków nogi to marzenie każdej kobiety. Aby uzyskać taki efekt, nie trzeba wydawać fortuny na specjalistyczne zabiegi kosmetyczne. Owłosienia z powodzeniem można pozbyć się w domowym zaciszu.
Aby ułatwić sobie depilację nóg, dzień wcześniej warto wykonać peeling. Sprawi on, że usuwanie owłosienia będzie znacznie łatwiejsze, szybsze i wygodniejsze. Nogi najlepiej depilować tuż po kąpieli. Nasza skóra jest wówczas rozgrzana, a mieszki włosowe – rozszerzone.
A jak zadbać o nogi po depilacji? Nie zaleca się wówczas mycia skóry mydłem czy żelem pod prysznic. Zamiast tego, skórę należy opłukać wodą, osuszyć i nałożyć na nie specjalny krem lub balsam po depilacji. Tym, co wyróżnia tego typu kosmetyki, jest to, że w ich składzie znajdują się różnego rodzaju substancje o właściwościach kojących, przeciwzapalnych, łagodzących, nawilżających i natłuszczających. Dodatkowo przyczyniają się one do opóźnienia procesu odrastania włosków.
Nogi depilować można między innymi przy pomocy maszynki. Metoda ta jest szybka i wygodna, dzięki czemu doskonale sprawdzać będzie się u osób zabieganych. To także dobry sposób na pozbycie się owłosienia w podróży. Przed rozpoczęciem golenia, na skórę należy nałożyć specjalny krem, który zmiękcza włosy i zapewnia maszynce optymalny poślizg. Dzięki temu zapobiegniemy podrażnieniom podczas depilacji. Jak wybrać idealną maszynkę do golenia? Najlepiej, aby miała ona wyprofilowaną, dopasowującą się do naturalnych krzywizn ciała rączkę. Godne polecenia są również modele ze specjalnymi paskami nasączonymi wyciągiem z aloesu, które zapewniają skórze należytą ochronę. Jakie są główne zalety golenia nóg maseczką? Jak już zostało wspomniane, jest to metoda ekspresowa. Włosków z jej pomocą pozbyć można się w zaledwie kilka chwil. Co więcej, zabieg ten nie jest w żadnym stopniu bolesny. Niestety, posiada on pewne wady. Zaliczyć można do nich między innymi krótkotrwały efekt. Włoski zaczynają bowiem odrastać już po upływie około 2 – 3 dni. Co więcej, są one kłujące, ostre, twarde oraz grube.
Kolejną metodą golenia nóg w domu jest depilacja woskiem. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku są gotowe plastry z woskiem. Przed ich zastosowaniem należy zwilżyć i osuszyć skórę, pocierając ją ręcznikiem. Aby ułatwić przyleganie wosku, nogi można przetrzeć talkiem. Kolejny etap to rozgrzanie plastra w dłoniach. Następnie rozdzielamy go i przyklejamy do nóg zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Wygładzamy, dociskamy i zrywamy jednym energicznym ruchem, w stronę przeciwną do tego, w którą rosną włoski. Plastra użyć można kilkukrotnie. Po skończonej depilacji pozbywamy się pozostałości wosku, przecierając nogi przy pomocy znajdującej się w zestawie chusteczki nasączonej oliwką. Jakie są zalety golenia włosów woskiem? Jako że usuwa on je wraz z cebulkami, gładką skórą cieszyć można się nawet przez miesiąc. Regularne korzystanie z tej metody sprawia, że włoski odrastają słabsze i rzadsze. Jeżeli chodzi o wady, jest to dość bolesna metoda depilacji. Co więcej, nie sprawdzi się ona u posiadaczek żylaków oraz skóry naczynkowej.
Włosków z nóg pozbyć można się także przy pomocy specjalnych kremów, żeli oraz pianek. Kosmetyki tego typu nakłada się na oczyszczoną, osuszoną skórę, przy pomocy znajdującej się w komplecie szpatułki. Następnie należy odczekać około 5 minut i sprawdzić, czy włoski dają się z łatwością usunąć. Jeżeli tak, można zdjąć preparat pod włos, delikatnie przyciskając szpatułkę do skóry i opłukać je letnią wodą. Jest to w pełni bezbolesny sposób na pozbycie się włosków. Zaczynają one odrastać po upływie około 5 – 7 dni. Jeżeli chodzi o wady tej metody, zaliczyć można do nich prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień skóry.