Artykuł sponsorowany
Grzybica pochwy wielu osobom kojarzy się jedynie z problemem, który może nastąpić po kontakcie seksualnym z zakażoną osobą. Mało kto jednak wie, że grzybica pochwy częściej pojawia się samoistnie. Jak to możliwe? Przekonaj się, co wpływa na pojawienie się grzybicy pochwy, jakie ma ono objawy i jakie kobiety są najbardziej narażone na zapalenie.
Mimo tego, że zapalenie grzybicze pochwy w dużej mierze może powstać samoistnie, są czynniki, które ułatwiają rozmnażanie się grzybów. Zwracając uwagę na same czynniki wewnętrzne, warto wspomnieć o zmienionym pH pochwy kobiet w ciąży, które szczególnie są narażone na tego typu zapalenia. W przypadku ciężarnych pań nie warto leczyć się samodzielnie. Należy od razu skontaktować się ze specjalistą. Na wstępie może wystarczyć teleporada online, która pomoże ustalić sposób leczenia.
Pozostałe czynniki, które wpływają na rozwój grzybów, to choroby metaboliczne (np. cukrzyca), zaburzenia hormonalne, życie w ciągłym stresie, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz stosowanie nieprawidłowej dietę. Nie powinno być w niej dużo cukrów złożonych i tłuszczy. Rozwojowi zapalenia pochwy mogą również sprzyjać niewyleczone infekcje, sterydoterapia czy antybiotykoterapia. Dodatkowo warto zwracać uwagę na aktywne życie seksualne z zarażonymi partnerami, materiały syntetyczne bielizny, niską odporność organizmu, perfumowane podpaski i zaniedbywanie higieny intymnej.
Aby chronić się przed zapaleniem pochwy, należy dbać o regularną higienę z wykorzystaniem specjalnych środków do pielęgnacji i mycia. Powinny mieć one 5,5 pH, aby zapewnić bezpieczeństwo flory bakteryjnej pochwy. Dbanie o jej stan pomoże uniknąć bólu i problemów związanych z zapaleniami różnego typu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak dbać o swoje zdrowie, to koniecznie sprawdź stronę Seniore.pl, gdzie znajdziesz wiele ciekawych artykułów na różne tematy, szczególnie interesujące dla seniorów.
Grzybica pochwy pojawia się zawsze wtedy, gdy zostanie zaburzona praca flory bakteryjnej i dobre bakterie przestają walczyć z grzybami, które znajdują się naturalnie wewnątrz pochwy. Do zaburzenia prawidłowego pH, które chroni pochwę przed rozwojem grzybów, może dojść w każdej chwili. Powodem bywa zła higiena czy problemy zdrowotne. Przez to do pojawienia się grzybicy może dojść samoistnie, bez udziału zewnętrznych grzybów czy zakażonych osób. Jeśli współczynnik pH w pochwie nie będzie wynosić pomiędzy 3,5-4,5, grzyby mogą zacząć się rozprzestrzeniać i od razu zaatakują błony śluzowe pochwy.
Nie można jednak ukrywać, że czynniki zewnętrzne również są w stanie wpłynąć florę bakteryjną i przyczynić się do zakażenia. Należy się wystrzegać stosunków seksualnych bez zabezpieczenia, korzystania z publicznych toalet oraz chodzenia na ogólnodostępne baseny, a tym bardziej do jacuzzi czy korzystania z czyjejś wanny.
Fot.: CDC/unsplash.com