O złuszczaniu naszej skóry warto pamiętać zawsze. Jednak szczególnie istotne jest to jesienią, gdy regenerujemy naszą skórę po częstym wystawianiu na słońce i opalaniu. Jakie są zalety złuszczania? Jak je prawidłowo wykonywać? Czy ze złuszczaniem można przesadzić? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Złuszczanie polega na pozbyciu się zrogowaciałych komórek naskórka. Z wiekiem organizm coraz gorzej radzi sobie z pozbyciem się martwego naskórka, a jest to istotne, by móc zastąpić go nowym. Gdy stare komórki zaczynają się gromadzić na powierzchni skóry, staje się ona szorstka, matowa i poszarzała. Ponadto martwy naskórek może zapychać gruczoły łojowe, co w efekcie prowadzi do powstawania wyprysków.
Każdego dnia na naszej skórze, wskutek naturalnych procesów, gromadzi się cienka warstwa obumarłego naskórka. Złuszczanie ma na celu ją usunąć i odsłonić nowo powstałe komórki. Dzięki temu nasza skóra nie tylko będzie wyglądała lepiej, lecz także lepiej przyjmie składniki aktywne zawarte w kremach i innych kosmetykach. Wtedy cera będzie lepiej oddychać, poprawi się krążenie krwi, a wszelkiego rodzaju wypryski zostaną zniwelowane i będą rzadziej powstawać. Wykonywanie peelingu pomaga też dokładnie oczyścić cerę.
Jeżeli zapomnimy o regularnym złuszczaniu cery, zgromadzi się na niej warstwa martwego naskórka. Wpłynie to m.in. na nasz wygląd. Twarz będzie poszarzała, szorstka i matowa, pojawią się na niej wypryski oraz zaskórniki. Brak regularnego peelingowania może także osłabić działanie kosmetyków do pielęgnacji, a gorsze wchłanianie substancji odżywczych wpływa na szybsze powstawanie zmarszczek.
Peelingowanie twarzy i ciała jest szybkie oraz bezbolesne. Bez problemu znajdziesz więc chwilę na ten krótki, lecz potrzebny zabieg. Możesz kupić w drogerii gotowy peeling o ulubionym zapachu lub przygotować własny. Posłużyć mogą do tego np. zmielona kawa lub miód z cukrem. Pamiętaj jednak, że kupne peelingi mają w składzie więcej substancji odżywczych – tym wykonanym własnoręcznie może ich brakować.
Na umyte ciało lub twarz nałóż peeling i delikatnie masuj, unikając zbyt mocnego pocierania skóry. Uważaj, by kosmetyk nie dostał się do oczu. Po skutecznym złuszczeniu martwego naskórka zmyj peeling letnią wodą i nałóż balsam lub krem nawilżający.
Złuszczanie martwego naskórka przyniesie prawdziwe efekty dopiero wtedy, gdy będziemy wykonywać je regularnie. Najlepiej robić to 1–2 razy w tygodniu. Jeżeli Twoja skóra jest wrażliwa i ma skłonność do podrażnień, stosuj peeling raz w tygodniu lub rzadziej. Zbyt częste złuszczanie martwego naskórka może prowadzić do utraty wody, wzmożonej produkcji łoju, powstawania podrażnień, a nawet powstawania alergii i atopii.
Każdy rodzaj skóry wymaga regularnego złuszczania. Należy jedynie dbać o dobór odpowiednich kosmetyków do peelingowania. Do pozbycia się martwego naskórka z rąk, nóg, pośladków oraz brzucha idealnie sprawdzą się gruboziarniste produkty, natomiast do cery przetłuszczającej się najlepiej sprawdzi się peeling o właściwościach przeciwtrądzikowych.
Zdj. główne: Jason Tuinstra/unsplash.com