Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Podrażnienie i swędzenie skóry twarzy to bez wątpienia sygnały alarmowe, jakich nie można zbagatelizować. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne: od niewłaściwej pielęgnacji, przez nieprawidłowe nawodnienie, po alergie i schorzenia skórne. Jeśli jednak objawy utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie trzeba działać. Dowiedz się, o czy może świadczyć podrażniona, swędząca skóra twarzy i jak sobie z nią radzić.
Swędząca skóra twarzy to problem, który występuje zwykle z powodu jej nadmiernego wysuszenia. Może być ono efektem niewłaściwej pielęgnacji, czy kontaktu z drażniącymi kosmetykami. Skóra może też swędzieć z powodu niewłaściwego nawodnienia, a to tylko niektóre z powodów problemu. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Zwykle ma charakter mechaniczny, co oznacza, że skóra została uszkodzona na skutek np. zbyt mocnego pocierania lub mycia gąbką. Problem może pojawić się także na skutek używania zbyt mocnych peelingów.
Swędzenie skóry twarzy może pojawić się na skutek uczulenia. Powodem może być konkretny kosmetyk lub środki piorące. W tym przypadku trzeba sprawdzić, kiedy nasila się reakcja alergiczna. Pomoże nam to zidentyfikować problem.
Odwodnionej skórze towarzyszy uczucie napięcia i szorstkości. Swędzenie policzków i czoła to kolejne sygnały, które powinny nas zaniepokoić. Mogą one wskazywać na uszkodzenie warstwy hydrolipidowej.
Skóra narażona na mróz, wiatr, słońce może zostać przesuszona, co objawiać się będzie nieprzyjemnym swędzeniem. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kremów ochronnych, praktycznie przez cały rok i w każdych warunkach.
Prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy jest niezbędna do utrzymania jej w dobrej kondycji. Przede wszystkim pielęgnacja powinna być dostosowana do typu skóry. Skóra sucha jest niezwykle wymagająca. Zastosowanie nieodpowiednich kosmetyków niestety dość szybko przyniesie efekt w postaci swędzącej, podrażnionej skóry twarzy.
Suchy, łuszczący się, zaczerwieniony i piekący naskórek może być objawem Atopowego Zapalenia Skóry. Skóra dotknięta AZS nie może prawidłowo pełnić swojej funkcji, ponieważ brakuje w niej związków wiążących wodę i lipidy międzykomórkowe. Skóra atopowa jest napięta, bardzo sucha i bardzo wrażliwa. Pielęgnacja specjalistycznymi kosmetykami jest w tym wypadku niezbędna do utrzymania jej w dobrej kondycji.
Swędzenie skóry twarzy jest symptomem, który powinien skłonić nas do działania. Podrażniona, sucha skóra może oznaczać niewłaściwą pielęgnację, ale też problemy zdrowotne, które należałoby zdiagnozować.
Do suchej, swędzącej skóry twarzy trzeba wybrać linię kosmetyków, które wzmocnią barierę naskórkową i uzupełnią brakujące lipidy, zabezpieczając przed ucieczką wody. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dermokosmetyków o bogatym składzie i właściwościach odżywczych, ochronnych oraz regeneracyjnych.
Pielęgnację warto wesprzeć zbilansowaną dietą. W przypadku suchej skóry najlepiej sprawdzą się owoce, witaminy i wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Nie można również zapominać o nawodnieniu organizmu.
Jeśli jednak mimo zmiany pielęgnacji i sposobu odżywiania uporczywe objawy suchości skóry nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę problemu. Nie można zwlekać z jego rozwiązaniem.
Grafika: www.freepik.com