Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Skóra głowy skłonna do podrażnień może łatwo i szybko tracić równowagę pod wpływem różnych czynników, w tym między innymi niewłaściwej pielęgnacji, reakcji alergicznej albo wysuszenia pod wpływem zbyt mocnego szamponu. Warto pamiętać, że osłabienie skóry głowy wpływa negatywnie na włosy, które do pełni zdrowia potrzebują zdrowej skóry, która będzie w stanie je stabilnie utrzymać. Jak zadbać o podrażnioną skórę głowy, żeby doprowadzić ją do dobrej kondycji?
Najczęściej używanym kosmetykiem do włosów jest szampon, podstawowy produkt oferowany przez różnych producentów w bardzo wielu wydaniach. Czy wiesz, jak właściwie dobrać szampon? Przede wszystkim należy brać pod uwagę potrzeby skóry głowy, a nie włosów, co jest częstym błędem. To skóra głowy potrzebuje solidnego oczyszczenia i masażu, dlatego to jej potrzeby są na pierwszym miejscu, gdy mowa o szamponie.
Wśród szamponów można wyróżnić kilka rodzajów przeznaczonych do różnych rodzajów skóry głowy, w tym: skóry suchej, przetłuszczającej się, z łupieżem oraz skłonnej do podrażnień i alergii. Szampon przeznaczony dla skóry wrażliwej jest szczególnie delikatny i często wyposażony dodatkowo w składniki łagodzące. W przypadku podrażnień skóry głowy nie sięgaj po mocniejsze kosmetyki, ponieważ mogą one pogłębić problemy.
Podrażniona skóra głowy do pełnej regeneracji i powrotu do dobrej kondycji potrzebuje nie tylko szamponu, ale także i innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Dobrym wyborem będzie kojący krem do skóry głowy, wcierka lub maska nawilżająca i delikatne peelingi. Pamiętaj, by używać ich regularnie w odstępie czasowym zaleconym przez producenta, żeby cieszyć się szybkimi i pełnymi rezultatami.
Jeśli Twoja skóra głowy jest w złej kondycji, ma wyraźne problemy zdrowotne i kosmetyki do domowego użytku nie łagodzą pojawiających się na niej zmian, skonsultuj się z farmaceutą lub dermatologiem. Pierwsze fachowe porady możesz otrzymać już w aptece, wraz ze środkami o działaniu leczniczym, niezwykle delikatnymi dla skóry, a zarazem efektywnymi w działaniu. Jeśli i one nie pomogą, dobrym rozwiązaniem mogą być specjalistyczne badania zlecone przez dermatologa, który pomoże ustalić źródło problemów i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Co sprawia, że na skórze głowy pojawiają się podrażnienia i zmiany? Czynników tych jest dużo, a wśród najczęściej spotykanych wymienia się głównie:
Za podrażnienia skóry głowy mogą odpowiadać także czynniki, które nie mają bezpośredniego związku z włosami, jak między innymi ilość odczuwanego stresu, dieta, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach albo skrajnie niskie temperatury zewnętrzne, na które skóra zostaje narażona bez żadnego okrycia. Jeśli masz szczególnie wrażliwą skórę głowy, regularnie kontroluj jej stan, żeby móc jak najszybciej zauważyć pojawiające się na niej zmiany i wdrożyć odpowiednią pielęgnację.
Zdjęcie: Adobe Stock