Artykuł sponsorowany
Zanim zabierzesz się do szycia potrzebujesz dwóch rzeczy – projektu i maszyny, dzięki której wykonasz spodnie w profesjonalny sposób. Poniższe porady zdecydowanie ułatwią Ci pracę.
Podczas gdy oba typy maszyn, jak maszyny do szycia Singer, wykonują podstawowe zadanie wykonywania ściegów, czynniki takie jak poziom umiejętności, potrzeby i budżet będą miały wpływ na to, która maszyna będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia. Dzięki komputerowym modelom otrzymujesz dodatkowe funkcje i dodatki, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas i ulepszyć szycie.
Jedną z kluczowych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie maszyny do szycia, jest liczba dostępnych ściegów. Standardowe ściegi obejmują ścieg prosty, ścieg zygzakowy, dziurki na guziki i ścieg ślepy. Jednak są to dość podstawowe ściegi i mogą nie być wystarczające dla wszystkich użytkowników. Podstawowa maszyna do szycia Singer może być tutaj odpowiednia i z czasem możesz ją ulepszyć, gdy już wiesz, co chcesz uszyć.
Inną decyzją jest zastanowienie się, co prawdopodobnie uszyjesz i czy to się zmieni w przyszłości. Jeśli znasz już projekty, nad którymi będziesz pracować, lub masz ogólne pojęcie o tym, które ściegi chcesz i potrzebujesz, może to być prosty punkt wyjścia do wyboru maszyny. Jeśli nie masz pewności, co kupić, zwykle zaleca się, aby spojrzeć na maszynę do szycia, która może służyć później, gdy Twoje umiejętności i doświadczenie będą się rozwijać i ewoluować.
Jedną z najtrudniejszych części szycia dla siebie jest bardzo dobra znajomość wymiarów. Poznaj więc dokładnie swoje wymiary ramion, biustu, talii i bioder – ale jeśli chcesz dopasować ubranie dokładnie do siebie, oczywiście musisz wiedzieć więcej. W tych spodniach zmierz długość od kolana do kostki, od kostki do kroku, od kolana do kroku i do obwodu uda. Egzemplarz, który będziemy dzisiaj szyć wzorowany będzie na spodniach Butterick z 1970 roku. Ten model vintage jest nieco oversize, więc szycie elementów, które idealnie pasują, nie będzie stanowiło problemu (najistotniejsze jest to przy chęci perfekcyjnego dopasowania marynarki, spodni itd.).
Żeby zacząć projekt potrzebujesz dwóch metrów materiału i trochę usztywnienia (długość paska), do którego najlepiej jest użyć muślinu lub podobnego materiału. Około osiemanstocentrymetory zamek błyskawiczny, zatrzaski z tyłu i gotowe.
Odetnij materiał i zaznacz przednie i tylne zaszewki w talii, a następnie zszyj je na miejscu. Drobne zmiany, które będziesz chciała samodzielnie wprowadzić w tym wzorze, powinny zacząć się na mankiecie, a skończyć na kolanie. Zwęż nogawkę, skracając nogawki spodni, mierząc rozmiar mankietu spodni o kilka centymetrów z przodu i z tyłu, i odcinając po przekątnej od nowego mankietu aż do kolana, stopniowo zwęż się do zera, utrzymując kolano i powyższe pomiary tak samo. Zmierz długość od kostek do kolan, zakładając własne spodnie i przypinając je w miejscu, w którym trafiły na kolano, a następnie zdejmij je i sprawdź pomiar. Następnie należy zszyć razem nogawki spodni, od przodu do tyłu przy szwach bocznych i rozchylić szwy.
Połóż jedną nogawkę spodni na drugą, prawymi bokami razem i zszyj szew w kroku – pozostawiając otwór na wspomniany wyżej zamek błyskawiczny z tyłu pośrodku. Odwróć spodnie na lewą stronę i rozsuń brzegi zamka błyskawicznego i przypnij zamek na miejscu, a następnie zszyj – zaczynając od prawej strony zamka błyskawicznego od dołu do góry po wewnętrznej stronie ubrania.
Po przyszyciu paska do spodni przekręć go na prawą stronę i wciśnij naddatek szwu na otwartym końcu do wewnątrz i dociśnij do spodni. Wzdłuż dolnej krawędzi paska zostanie wyszyty górny szew, aby zabezpieczyć go na miejscu. Następnie zawiąż nogawki spodni na odpowiednią długość i przyszyj kilka zatrzasków w pasie nad zamkiem błyskawicznym.
Zdjęcie główne: Gustavo Fring/Pexels