Paznokcie mogą być piękną ozdobą naszych dłoni. Warto czasem zrobić przerwę od ich stylizacji, aby dokładniej przyjrzeć się ich kondycji – mogą pokazywać zmiany w stanie zdrowia. W artykule przedstawiamy, na co szczególnie zwracać uwagę.
Zadbane paznokcie to często wizytówka eleganckiej i stylowej kobiety. Dzięki bogatej ofercie salonów kosmetycznych mamy dostęp do wielu rodzajów zabiegów manicure. Z pewnością każda wymagająca klientka znajdzie tam coś odpowiedniego dla siebie. Jednak paznokcie nie służą jedynie do ozdoby. Przede wszystkim chronią delikatne zakończenia nerwowe przed uszkodzeniami. Co więcej, przez analizę różnych zmian – takich jak obrzęk, kolor, a czasem także kształt i faktura płytki – można zauważyć niedobory niezbędnych składników odżywczych w organizmie. Czasami oznacza to problemy związane z sercem lub o podłożu metabolicznym. Oto 4 najpopularniejsze niepokojące sygnały, na które warto zwracać uwagę.
W tym przypadku należy zachować szczególną czujność, ponieważ ciemne paski na paznokciu mogą być pierwszą oznaką czerniaka. Choć zazwyczaj ten nowotwór objawia się jako ciemna plama na skórze lub jako zdeformowany pieprzyk, zdarza się, że pojawia się właśnie pod paznokciem. Taką zmianę należy skonsultować z dermatologiem.
Choć pionowe bruzdy mogą pojawić się na paznokciu każdego palca, to najczęściej występują właśnie na kciuku i paluchu. To zmiana, która jest wynikiem starzenia się paznokci i dotyka większości osób w podeszłym wieku. Dermatolodzy określają je nawet „zmarszczkami paznokci”. Niepokoić mogą linie Beau, czyli poprzeczne w stosunku do płytki paznokcia bruzdy. Zwłaszcza jeżeli występują u osób młodych i dorosłych, mogą oznaczać chorobę układu krążenia lub punktowe działanie toksycznych substancji. Warto ten objaw jak najszybciej skonsultować z lekarzem.
Ten popularny objaw zazwyczaj wynika z nieodpowiednio zbilansowanej diety. Można to zmienić, jeśli zadba się o obecność warzyw i owoców w codziennych posiłkach, które dostarczą organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, mikro- oraz makroelementów.
Powszechnie uważa się, że białe przebarwienia w postaci plamek na paznokciach są oznaką niedoboru wapnia i witamin. Niestety to ciągle powielany mit, który mocno mija się z prawdą. Zjawisko występowania białych zmian na paznokciach nosi nazwę leukonychii. Ta choroba, zwana inaczej bielactwem paznokci, może powstać na skutek niedoboru cynku w codziennej diecie. Jeśli trwa krótko, nie jest to groźne dla organizmu, a po uzupełnieniu ilości tego mikroelementu białe plamki znikną same.
Nie należy zaniedbywać pielęgnacji paznokci, ponieważ płytka stosunkowo długo się regeneruje. Warto robić minimum 2–3 tygodnie przerwy w nakładaniu żelu lub w wykonywaniu manicure hybrydowego. Choć efekt jest zniewalający, to w rzeczywistości takie zabiegi mocno osłabiają naturalne paznokcie. Przez namaczanie w acetonie, piłowanie i wygładzanie powierzchni paznokcie stają się cienkie, a czasem nawet tworzą wklęsłą strukturę. Zmiany wyglądu płytki mogą być także objawem niedoboru żelaza.
Warto zadbać o obecność w diecie żółtek jaj, kakao, zielonych warzyw (np. szpinaku), otrębów pszennych oraz orzechów. Choć największą zawartością żelaza wyróżnia się wątróbka, to nie powinno się jej jeść zbyt często ze względu na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Alternatywną opcją są suplementy diety z dobrze przyswajalnym żelazem. Zimą warto dbać o nawilżenie płytki paznokcia. Mróz na zewnątrz w połączeniu z niską wilgotnością oraz bardzo wysuszonym powietrzem w domach powoduje, że paznokcie stają się szczególnie łamliwe. Dobrym rozwiązaniem będą preparaty odżywiające do nacierania płytek, które są dostępne w aptekach. Pomogą skutecznie chronić paznokcie przed niskimi temperaturami.